четвер, 17 червня 2021 р.

 

​Зеленський затвердив Стратегію людського розвитку

Документ визначає п'ять основних цілей.

​Зеленський затвердив Стратегію людського розвитку
Фото: president.gov.ua

Президент Володимир Зеленський затвердив Стратегію людського розвитку.

Про це повідомляється в указі №225/2021 від 2 червня, яким президент увів у дію рішення РНБО від 14 травня.

Стратегія людського розвитку має п'ять основних цілей, у т.ч. забезпечення культурного, духовного та фізичного розвитку людини,  розвиток бібліотек, популяризацію читання 

понеділок, 14 червня 2021 р.

 

   УВАГА ! Затверджено Стратегію, що                   впливатиме на розвиток бібліотек


Указом Президента України від 2 червня 2021 року  за № 225/2021 затверджено СТРАТЕГІЮ ЛЮДСЬКОГО РОЗВИТКУ 

Стратегія людського розвитку визначає цілі та основні завдання, що стоять перед державою, у сфері людського розвитку як напряму забезпечення національної безпеки України, а також індикатори досягнення цілей, що забезпечує можливість проведення моніторингу, ефективного планування, належного оцінювання соціальних інвестицій у людський потенціал.

Правовою основою Стратегії є Конституція та закони України, міжнародні договори, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України, Стратегія національної безпеки України , проголошені резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй від 25 вересня 2015 року № 70/1 глобальні цілі сталого розвитку до 2030 року.

Метою реалізації Стратегії є створення умов для всебічного розвитку людини протягом життя, розширення можливостей реалізації потенціалу і свободи особистості, її громадянської активності заради формування згуртованої спільноти громадян, здатних до активної творчої співучасті у гармонійному, збалансованому та сталому розвитку держави.

Дана Стратегія безпосередньо впливатиме і на розвиток бібліотек.https://oth.nlu.org.ua/?p=4915 

 

   МКІП пропонує до обговорення порядок та     умови надання субвенції на створення             центрів культурних послуг


6  червня 2021 року Закон “Про внесення змін до Закону України “Про культуру” щодо загальних засад надання населенню культурних послуг” (№ 4318) опублікували в офіційній газеті Верховної Ради “Голос України”.

Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, крім пункту другого прикінцевих положень документа, який набирає чинності з дня його опублікування. Зокрема, відповідно до пункту другого, Кабінету Міністрів України доручається забезпечити введення в дію нормативно-правових актів, що випливають з цього документу, одночасно із набранням ним чинності; підготувати пропозиції щодо запровадження культурної субвенції з державного бюджету для фінансування надання базового набору культурних послуг та внести їх на розгляд Верховної Ради; вжити заходів щодо утворення бюджетної установи, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв, зі сприяння розвитку креативних індустрій та виробленню креативного продукту, внести на розгляд парламенту проєкт закону, який визначатиме особливості діяльності такої установи. Крім цього, Кабміну доручається у 2022 році поінформувати ВР про стан виконання цього закону. https://oth.nlu.org.ua/?p=4912

 

В Україні пом’якшили карантинні обмеження в сфері культури та туризму


                  На Урядовому порталі оприлюднено постанову Кабінету Міністрів України від 2 червня 2021 року № 583 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року №1236». 

Так, при “жовтому” рівні епідемічної небезпеки в бібліотеках дозволяється:

  • проведення масових, зокрема культурних, розважальних, релігійних, заходів (у тому числі в закладах громадського харчування) за участю більше однієї особи на 4 кв. метри площі будівлі або території (якщо захід проводиться на відкритому повітрі) або наповненістю залів понад 2/3 місць;
  • приймання відвідувачів з наповненістю кінозалів або залів понад 2/3 місць (розміщення здійснюється з дотриманням заповнення двох рядів відвідувачами і одним порожнім рядом) або понад 50% місць (розміщення здійснюється з дотриманням шахового порядку, зокрема для груп із двох осіб) у кожному окремому залі. https://oth.nlu.org.ua/?p=4909.

                                    Бібліотечна Буковина в цифрах

                                                (Статистичний аналіз за 2020 рік)                           

В Україні практично завершився  процес утворення об’єднаних територіальних громад (ОТГ), які тепер самостійно формуватимуть власну культурну політику. Бібліотеки повинні  стати потужним інструментом якісних змін та трансформації ОТГ, вивести їх на якісно новий рівень.

Криза, спричинена пандемією COVID-19, не могла не позначитися на роботі публічних бібліотек регіону. Це була неочікувана форс-мажорна ситуація, але загалом, такий іспит наші бібліотекарі витримали. 

На початку карантину бібліотеки здебільшого поринули в так звану внутрішню роботу: навели лад у фондах і на своїх просторах, «підтягли» списання і закінчили облік та інвентаризацію книжкових фондів, переводили книги на УДК. Але криза затягнулася, і незвична ситуація підштовхнула більшість бібліотекарів області шукати нові форми роботи, нові можливості комунікації з користувачами, звернути увагу на важливість власної присутності в Інтернет-просторі. Саме під час карантину бібліотеки усвідомили, що таке віртуальний користувач і як задовольняти його інформаційні потреби. Бажання не втратити зв’язок з користувачем стало тим локомотивом, який наблизив публічні бібліотеки до якісно нового рівня функціонування та безперечно відкрив перед ними нові горизонти та можливості. 

Дистанційний режим роботи спонукав бібліотечних фахівців і до необхідності зміни обліку статистичних показників роботи, додавши до них облік віртуальних форм роботи. Бібліотекарі усвідомили, що треба фіксувати  віртуальних користувачів і віртуальні відвідування, і так само віртуальні «видачі» ресурсів, загальне охоплення онлайн аудиторії,  кількість відвідувань бібліотечних інтернет-ресурсів,  висвітлених бібліотечних подій, проведених онлайн-консультацій, організованих бібліотеками заходів онлайн.

 Мережа бібліотек Чернівецької області сфери Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП)  на 01.01.2021р. нараховує 379 книгозбірень (відповідно звітів 6-НК), а саме: 2 обласні,  377 публічних,   серед яких 323 – сільські бібліотеки, в тому числі   категорію дітей обслуговують 13 бібліотек. На кінець року частково функціонували централізовані бібліотечні  системи ЦБС (195 бібліотек). Надавали інформаційні послуги   29  бібліотечних пунктів. 

За 2020 рік  мережа зменшилась на 8 одиниць. Були скорочені 3 сільські бібліотеки (Глиниця, Думени, Щербинці Новоселицького району), переведені у пункти видачі 5  сільських бібліотечних закладів у Конятинській ТГ  Путильського району  (Конятин, Голошина, Плай, Самакова, Стебні).

Прозвітували в 2020 році, але не обслуговують користувачів бібліотеки сіл Багринівка, Біла Криниця, Грушівці, Корчівці  Глибоцького району. Закрита бібліотека с. Кроква  Кельменецького району.  Не працювала бібліотека с. Берестя Новоселицької ЦБС.  Є рішення сільської ради про закриття 2  бібліотек Боянської ТГ (Бояни, Гай), де в результаті не буде жодної бібліотеки. Не   працює два роки  бібліотека с. Брусенки (Брусницька ТГ),  Закриті  7 бібліотек Мамалигівської ТГ (четвертий рік поспіль).  Не обслуговували користувачів бібліотеки сіл Лустун, Плоска (Селятинська ТГ), Рашків Хотинської ЦБС,  Сторожинець-Білка,  5 міських бібліотек- філій  Чернівецької ЦБС (№9, №10, №11, №15, дитяча №3).     

У 2021 році згідно адміністративному поділу на  Буковині будуть функціонувати 3 райони:  Вижницький, Дністровський, Чернівецький, в складі яких 417 населених пунктів. Отримали нове підпорядкування і бібліотечні заклади, чисельність яких зменшиться ще на 23 одиниці (379-23=356, в т.ч. сільських 323-17=306).

Вижницький район – 9 ОТГ, 62 бібліотеки

Дністровський район – 10 ОТГ, 99 бібліотек

Чернівецький район – 33 ОТГ, 218 бібліотек  

За звітний період до  бібліотек області звернулося 260,8 тис. користувачів (-57,8),   220,3 (-37,8)  - за ЄРК, по публічним бібліотекам відповідно:  всього - 233,9 та по ЄРК - 205,9 тис.   

Бібліотечно-інформаційним обслуговуванням охоплено 24,4% населення області, в т. ч. по публічним бібліотекам – 22,8 %.

 Серед користувачів публічних бібліотек Буковини біля 20%   складають представники етнічних громад краю, яких  обслуговують 85  бібліотек   області (по селу – 72 книгозбірні).   Користувачі цих бібліотек   замовили   144,3  тис. документів мовами національних меншин.  Найбільша національна громада в області – це румунська.

Обсяг виданих користувачам документів на паперових та електронних носіях становить 3697,02 (-2667,38) тис.  одиниць інформації.  По публічним бібліотекам  -  3293,66  (-2145,84) тис. 

Кількість відвідувань складає 1,5  млн. (-1,1) , у тому числі звернень на веб-сайти – 133,9 тис. (+47,9),  відвідування масових заходів – 151,4 тис.(-150,3).  По публічним бібліотекам:  відвідувань -  1,4 (-0,9) млн.,  звернень на веб-сайти -  99,3 (+36,1) тис., відвідування масових заходів  - 138,9 (-133,1) тис.

Середня читаність у бібліотеках області складає - 16,8, по публічним бібліотекам – 16,0.

         Середнє відвідування бібліотек області  -  7, по публічним бібліотекам – 6,8.

         Обертаність фонду  - 0,8, по публічним бібліотекам – 0,7.

Для бібліотечних установ, зачинених на час карантину, користувачі стали віддаленими, але від того не менше важливими і потрібними. 

Невиконання планових показників відбулося через запровадження на  території України заходів щодо запобігання поширенню коронавірусу (COVID 19) та застосуванням карантинних обмежень. Тому бібліотекам довелося обмежити кількість відвідувачів та вести здебільшого дистанційну роботу, але  це майже не позначилося на якості загального  бібліотечного обслуговування завдяки  масштабному залученню  віртуальних користувачів.

На 01.01. 2021 року  фонди бібліотек Буковини нараховують 5,0 млн. одиниць зберігання,  в тому числі   2,5 тис.   - електронних видань,     1,5 тис. – аудіовізуальних.

Бібліотечні фонди  українською мовою по області налічують  2529,6     (50,6%),  цей показник має тенденцію до постійного зростання, 4,8%   складають  фонди мовами етнічних громад.

За звітний період бібліотеки отримали  34,5 тис. документів, переважно за рахунок державних програм та періодичних видань.

За 2020 рік  бібліотеки отримали документів на суму 2,6 млн. грн.:

за рахунок коштів спецпризначення  - 823,2 тис. (на періодику).  За рахунок державних програм1,2   млн. грн.  (46 %).

Найбільша сума на передплату періодичних видань у Хотинській (134 тис.),  Кельменецькій  (79 тис.),  Глибоцькій (52 тис.) ЦБС.

Для бібліотек ТГ кошти на комплектування не виділяли більше ніж у 70 %.

Відсоток оновлення бібліотечних  фондів по області  0,7 % , що значно менше за рекомендований міжнародними  стандартами (рекомендовано 4%).

 

Бібліотеки отримали 112,4 тис. грн. (-68 тис.),  надаючи додаткові платні  послуги.  Зменшення обсягу платних послуг пояснюється карантином та переходом бібліотек в ТГ.

 

                                                           Інформатизація бібліотек області

         Адаптуючись до потреб сучасних користувачів, бібліотеки успішно впроваджують в організацію бібліотечної діяльності нові технології  та електронні послуги.

          На 1.01 2021 року мають комп’ютери  - 168  бібліотек, по селу – 125, у т.ч. з доступом до інтернету – 146, по селу – 102.

          Комп’ютерний парк бібліотек Чернівецької області налічує 469 ПК,  в т.ч. з доступом до мережі інтернет - 435, по селу – 189 ПК, з доступом – 164.

          Відсоток компютеризації – 44%,  по селу – 38,7 % .  Якщо враховувати тільки  бібліотеки з доступом до мережі інтернет (146) , то відповідно відсоток -  38,5% і 31,6% . 

          Електронною поштою користуються 186 бібліотек, в т. ч. по селу – 151.

           На сьогодні у бібліотечній мережі області створені 4 електронні каталоги: у  Хотинській, Чернівецькій ЦБС та 2-х обласних книгозбірнях.

         Обсяг електронних баз даних – 977,1 тис.  у т.ч. записів у каталогах – 469,0.

В процесі інформатизації бібліотеки активно впроваджують блоги (165), бібліотечні сторінки в соціальних мережах: «Ютуб»,   «Фейсбук», «Твіттер», «Інстаграм»  які успішно популяризують книгозбірні та громади в інформаційному просторі. 

         Користувачів бібліотек обслуговують 134 інформаційно-ресурсних центри.  В усіх районних та окремих  сільських книгозбірнях створені веб-сайти (19),   59 - ІЦ, 7 -  ЦЄІ, 87- ПДГ.

         Використовуючи сучасні  електронні технології, бібліотеки постійно розширюють репертуар бібліотечно-сервісних послуг  -  віртуальні довідки, виставки, онлайн-семінари, веб-конференції, вебінари, дистанційне навчання, доступ до соціальних служб тощо. Віртуальні користувачі можуть оперативно отримати потрібну інформацію, не відвідуючи бібліотеку, стати активними учасниками Інтернет-конференцій, в тому числі міжнародного рівня. Володіючи Інтернет-ресурсами, бібліотеки стають центрами громадської активності та співпраці.

Продовжується наповнення електронних баз даних для  електронних  бібліотек «Культура України та «Буковина» та  для ресурсного порталу «Буковина». Створено та налагоджено обмін електронними записами «Періодика» з 13 ОУНБ України, з науковою бібліотекою ЧНУ ім. Ю.Федьковича, Хотинською, Сторожинецькою, Чернівецькою ЦБС.

На жаль, за 2020 рік для бібліотек області не придбали жодного комп’ютера, в першу чергу, це стосується бібліотек ТГ. Частина комп’ютерів відпрацювала свій ресурс, потребує заміни. Тому комп’ютерний парк бібліотек області має тенденцію до зменшення. 

       Бібліотечні установи творчо впроваджують у практику роботи низку бібліотечних проєктів та програм: «Читання – складова частина інформаційної культури особистості», «Комплексна програма соціальної підтримки малозабезпечених верств населення «Турбота»,    програма з національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2017-2020рр. (обласна).

Згідно програм «Публічні бібліотеки – мости до електронного урядування» та «Партнерство «Відкритий уряд» у книгозбірнях з доступом до мережі Інтернет створені та працюють «Пункти доступу громадян до офіційної інформації».

 

В  роботу бібліотек області успішно впроваджуються проєкти:

 

·        «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації» за ініціативи Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація» (Вижниця, Глибока, Кіцмань,  Сторожинець Хотин);

·        Проєкт Пульс «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні для бібліотек та громадських організацій об’єднаних територіальних громад» (участь у конкурсі  Міжнародної організації IREX бібліотек сіл Іспас Вижницького , Усть-Путила Путильського , Клішківці Хотинського районів – 2018 -2020рр.; Сторожинецька ЦРБ та ТГ – 2020 рік);

·         Проєкт «Громадянська освіта, як ключ, до локального розвитку Відкритого університету для дорослих (Магальська ТГ Новоселицького району, Острицька ТГ Герцаївського району).;

·        Проєкт Британської ради «Книжкова стіна» ( ЦМБ  м. Чернівці);

·        Проєкт Британської ради та Буковинської агенції регіонального розвитку«Майструємо разом» (ЦМБ м. Чернівці);

·        Продовжується проєкт  Docudays UA (перегляд кінофільмів про права людини);

·        Міні-програма «Міжкультурні діалоги Україна-Румунія-Молдова» (меморандум)(Герца);

·        Всеукраїнська  акція  «Бібліотека українського воїна»; 

·        Французько-молдовський проєкт «Libro VoiaJeux» «Мандруюча книга» (просування книги через інтерактивні ігри) (с. Куликівка, Герцаївська ЦБС);

·        Проєкт «Технічна нація в Західному регіоні» (підготовка ІТ-фахівців) (бібліотека-філія №1 м. Чернівці);

·        Проєкт «Спік аут» у співпраці з осередком ВМГО «АЙСЕК в Україні» (літній варіант проєкту (бібліотеки-філії  №1,4,5,21,22 та ЦМБ м. Чернівці);

·        Обласний проєкт «Буковина в бібліомаршрутах» (Чернівецька, Вижницька, Глибоцька, Путильська, Хотинська, Герцаївська, Сторожинецька ЦБС);

·        Обласний проєкт «Смаки Буковини» (Вижницька районна бібліотека);

·        Взято участь у конкурсі інфраструктурних грантів «Культурні та креативні індустрії» (Вижницька РБ, Глибоцька та Сторожинецька ЦРБ,  2020р.). 

 

Соціокультурна діяльність  бібліотек Чернівецької області   спрямована на інформаційний та гармонійний розвиток особистості      завдяки своїй культурній, соціальній, освітній значущості.  Ця діяльність отримує висвітлення у засобах масової інформації, соціальних мережах, сайтах, блогах,    що дозволяє закладам утвердити імідж потужної бібліотечно-інформаційної та культурно-освітньої установи.
         

  За 2020 рік   бібліотеки області провели    14,2  тис. популяризаційних  акцій і заходів,  як у самих бібліотеках, так і поза їхніми межами.   Більшість івентів і акцій було проведено в режимі онлайн 

В організації бібліотечних акцій вагоме місце займають інноваційні та інтерактивні заходи: віртуальні екскурсії та  виставки, перегляди, майстер-класи, віртуальні флешмоби «Я читаю вдома», «Читаємо улюблені дитячі твори», онлайн конкурси, онлайн круглі столи, вебінари, відео-ролики, відео-подорожі, літературні онлайн круїзи тощо. 

 

У зв’язку із запровадженням режиму самоізоляції всі бібліотеки ЦБС та ТГ області   тимчасово припинили фізичне обслуговування користувачів і спрямували свої зусилля на розвиток та надання онлайнових сервісів.

Пандемія COVID-19 дала поштовх для оновлення діяльності публічних бібліотек області та осучаснення їх послуг. Це системна криза, яку не вдасться перечекати, але вона спонукає до активних дій. 

 

В рамках дистанційних послуг були проведені:

 

1.     Віртуальний   каталог   виставок до 80-річчя утворення Чернівецької області,  підготовлених бібліотеками Чернівецької області  (виставлено на сайті ЧОУНБ ім. М. Івасюка).

2.     В рамках обласного краєзнавчо-інформаційного  проєкту  «Буковина в бібліомаршрутах» свої матеріали надали  онлайн   Сторожинецька  та  Герцаївська  ЦБС.  

 

3.     Обласний  онлайновий  конкурс   бібліотечних   проєктів     з обслуговування користувачів в умовах карантину «Бібліотека в режимі дистанційної роботи»  

В конкурсі прийняло  участь 16 бібліотек області. Серед них:  обласна книгозбірня для дітей,  6 центральних районних бібліотек і центральна міська бібліотека  м. Чернівці , публічна бібліотека с. Горбова   Острицької ТГ Герцаївського району і 7 сільських філій.

Переможцями серед центральних районних бібліотек області стали :

І місце – Сторожинецька центральна районна бібліотека з проєктом «Бібліотека в один клік» (автор проекту – Наталя  Горвасюк )

ІІ місце - Герцаївська центральна районна бібліотека імені Г.Асакі   з проєктом   «Онлайн-бібліотекар: інформатор , друг та порадник» (автор проекту –Олена  Марку)

ІІІ місце -  Центральна бібліотека Хотинської районної централізованої бібліотечної системи  з проєктом «Хотинщина. Сторінки історії. Визначні постаті» (автор проєкту – Ніна  Луць)

Серед публічних сільських бібліотек:

І місце – Бібліотека  с.Куликівка  Герцаївської ЦБС  з  прєктом «Бібліокреатив: від ідеї до успіху»  (автор проєкту – Тетяна  Георгіу )

ІІ місце - Публічна бібліотека с. Горбова   Острицької ТГ Герцаївського району  з проєктом  «Мовний клуб за інтересами «Bonjour français»  (автор проєкту  – Гретта  Спатару) 

ІІІ місце - Брусницька  сільська  бібліотека - філія

Кіцманської  ЦБС  з проєктом  «Залишайтесь з бібліотекою вдома» (автор проєкту – Юрій Понич) 

 

Інші  бібліотеки - учасниці конкурсу  нагороджені Подяками та цінними подарунками.   

 

Бібліотекарі Коритнянської та Бережонської сільських бібліотек Вижницького району  та  Хотинська дитяча бібліотека взяли участь у акції «Поший маску – врятуй життя», які були роздані односельчанам.

 

 Учням  шкіл області бібліотеками ЦБС та ТГ було виставлено розклади відеоуроків для різних класів. 

Бібліотеки Кіцманської ЦБС та ТГ долучились до літературно-мистецького онлайн марафону «Височінь білого птаха» (до 79 річниці від дня народження українського актора, кіномитця Івана Миколайчука)

 Бібліотекарі  області взяли участь  у районному та обласному онлайн етапах  Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія 2020», «Творчі канікули 2020», Всеукраїнському конкурсі відеочитання поезій  # «Вірш у кадрі».

 

Бібліотеки стали бажаним місцем проведення вільного часу для читачів, які обєдналися в клуби за інтересами. Їх в області налічується більше 300, серед них: творчі об’єднання, мистецькі світлиці, студії, які працювали також в онлайн  режимі.

 Бібліотеками області проводилось вивчення та списання застарілої, зношеної літератури, велось обслуговування одиноких громадян,  похилого віку та осіб з інвалідністю, згідно звернень – книгоношення,  онлайн оплата  комунальних платежів та надання онлайн консультацій.

Вся дистанційна робота була висвітлена на сайтах, блогах  ЦРБ , ТГ області, сторінках бібліотек у «Фейсбуці».

 

Карантин – не тільки час для самоізоляції,  але і час для підвищення кваліфікації, застосування дистанційних, інноваційних форм роботи.

Бібліотекарі області  під час адаптивного карантину навчалися на різних онлайн платформах в тому числі «Дія. Цифрова освіта».  

Обласна наукова бібліотека для бібліотекарів  області провела  17 онлайн семінарів, вебінарів, студій, Шкіл інноваційного досвіду  та онлайн круглий стіл:

 

1.      Вебконференцію для бібліотек ЦРБ та ТГ області  «Об’єднані  територіальні громади – можливості для місцевого розвитку та крок до євроінтеграції»   (в рамках відзначення Дня Європи).

2.     Вебсемінар  для директорів та заступників по роботі з дітьми ЦБС області  «Публічна бібліотека – простір для реалізації ідей громади»

3.     Онлайн       семінар-студію  для завідувачів відділів обслуговування ЦРБ області  «Українська книга як інструмент формування нації і держави».

4.     Вебінар   для завідувачів відділів комплектування та обробки ЦРБ області  «Впровадження УДК    (універсальної десяткової класифікації)     в практику роботи бібліотек».

5.     Онлайн    круглий стіл «Доступ до публічної інформації: успішні приклади та питання до обговорення» (Вижницька РБ, Герцаївська,   Глибоцька  та Сторожинецька ЦРБ,    ЧОУНБ ім. М. Івасюка).

6.     Школу бібліотечних інновацій  для молодих бібліотекарів області   на тему «Бібліоімідж: новий облік в новий час».

7.      Онлайн   семінар  для бібліографів  ЦРБ області на тему «Цифрова гуманітаристика в бібліотеці: від е-каталога до наукометрії»

8.      Цикл  вебінарів  (4)  для бібліотекарів публічних бібліотек ТГ на тему «Бібліотека майбутнього: реальність та перспективи».

9.     Обласний  вебсемінар  на тему     «Послуги і контент сучасної молодіжної бібліотеки ».

10.                         Онлайн    Школу   бібліотечних інновацій  для  бібліотекарів  сільських філій   та   ТГ   на   тему   «Кейс бібліотечних практик для забезпечення потреб місцевих громад» .

11.                        Цикл онлайн семінарів для директорів, методистів ЦБС та бібліотекарів ТГ області  на тему «Плануємо разом»:

·        онлайн семінар для директорів ЦБС області на тему «Стратегічний розвиток та нові концепції бібліотек у 2021 році»

·        онлайн засідання «Ділового клубу методистів» за темою «Методичний супровід бібліотек в умовах децентралізації»

·        онлайн семінар для працівників  бібліотек ТГ області на тему «Сучасна бібліотека: доступ і можливості для всіх».

Надано 811  онлайн та методичних консультацій бібліотекам ЦБС та ТГ області щодо  роботи в умовах карантину,  проведення   веб конференції,  вебсемінарів, переводів фондів з ББК на УДК,   онлайн   читань. Надано консультації   Вижницькій та  Сторожинецькій  ЦРБ  по написанню проектів «House of Europe» («Дім Європи»). 

 

 

 

У рамках  методично-видавничої  діяльності  науково-методичного відділу були підготовлені:

 

·         «Бібліотечна Буковина в цифрах»: аналітично-статистичний щорічник за 2019 рік (2 аналітичних матеріали і 19 таблиць); 

·        методично-бібліографічні  матеріали спільно з Герцаївською ЦРБ  «Незгасне слово Лучаферул»   ( до 170-річниці від дня народження  румунського поета Міхая Емінеску);  

·        спільно з Вижницькою РБ  підготовлено     методично-бібліографічні матеріали «Драма епохи, трагедія людини» (до 130-річчя від дня народження українського поета-символіста Дмитра Загула);

·          матеріали  до серії: «Бібліотечна еліта Буковини в іменах» «Відомі постаті бібліотечної справи» Вип.5 (О. Заїчкова, П. Дворський) ;

·        розроблено  методичні рекомендації щодо організації «Віртуального каталогу   виставок до 80-річчя утворення Чернівецької області»;

·         розроблено  Положення та методичні рекомендації щодо організації  обласного конкурсу   бібліотечних   проєктів     з обслуговування користувачів в умовах карантину «Бібліотека в режимі дистанційної роботи»;

·        проєкт « Стратегії розвитку публічних бібліотек Чернівецької області на 2021-2023 рр.»;

·        рекомендації  про запровадження регіонального проєкту «Сучасна бібліотека як мультисервісний заклад»  з визначенням десяти опорних бібліотек проєкту;

·        методичні рекомендації для бібліотек ЦБС та ТГ області в умовах карантину «Публічна бібліотека: доступ та можливості»;

·        методичні рекомендації про інноваційні сучасні бібліотечні простори (смарт,  медіа,  пазл, сенсотеки тощо);

·        методичні рекомендації про перелік сучасних та дистанційних бібліотечних послуг;

·        рекомендація  про основні напрями  бібліотечної діяльності .

·        узагальнено  досвід роботи з правового виховання Сторожинецької ЦРБ та ТГ «Параюрист в особі бібліотекаря – це швидка правова допомога  громадам області».

·        узагальнено  досвід роботи Центру екологічної інформації ФОЮ   «Екологічна освіта молодих користувачів»;

·        продовжувалась  робота по написанню історії відділу до збірника «Обласна наукова бібліотека: історія та сучасність» (1940-2020рр.);

·        Обласна наукова бібліотека підготувала методичні рекомендації «Публічна бібліотека:  доступ та можливості», метою яких є популяризація книги і читання в умовах карантину.

 

 

Бібліотеки ЦБС та ТГ  беруть участь  в  обласному  соціологічному  дослідженні    «Читацькі уподобання та інформаційні запити населення Буковини»  (розробленому обласною науковою бібліотекою);   проводять онлайн опитування:  «Молодь і книги: чому варто читати», «Книга року – 2020». 

 

 

 

 

 

Мережа бібліотек області нараховує  383 приміщення із загальною площею 40,1 тис. м 2..   З  них орендованих – 80, на правах оперативного управління – 303. Потребують поточного ремонту 70 бібліотек, 42 - капітального, 1 – аварійна. Більше 15 % бібліотек не мають належних умов для обслуговування користувачів в осінньо-зимовий період. 

 У 2020  році сума фінансування на організацію роботи бібліотек області склала  65323,6  тис. (-607,1), по селу – 23336,8 тис. (-2679,8). З них на ремонти використано 351,2 тис., по селу –160,4 . На комплектування фондів – 2305,0 тис. (-3171,6), у т.ч. кошти загального призначення –  935,2  тис.   Кошти загального призначення були використані на передплату періодичних видань – 748,1  тис. (+8,6 тис. до 2019р.).

Користувачів Чернівецької області обслуговують 649 бібліотекарів. З них фахову освіту мають 420.

Вартість бібліотечного обслуговування одного користувача у 2020 році склала – 296,5 грн.,  по селу – 161,3 грн.

На оплату праці було використано 55279,5 тис. грн. Рівень оплати залежить від груп:

І група – 1 бібліотека, ІІІ група – 137 бібліотек, IV група – 208 бібліотек, поза групою – 33 бібліотеки.

Повний робочий день працює 491 бібліотекар, не повне навантаження у 158 працівників.   

При здійснені оплати праці під час карантину бібліотекарі Заставнівського, Кіцманського, Путильського, Сторожинецького районів отримували 2/3 тарифної ставки.