пʼятниця, 3 березня 2017 р.

     
Фонд періодичних видань для сучасного користувача
(2016 р.)
Періодичні видання є  невід’ємним атрибутом сучасного життя і виконують важливу суспільну місію.
      У публічних бібліотеках періодичні видання складають самостійний підфонд , який включає газети, журнали, продовжувані видання, бюлетені тощо.  Для більшості книгозбірень - це практично єдина оперативна інформація про економічне, правове, юридичне і культурне життя України, сучасні літературні твори, публіцистику.
Після введення нових показників у форми державної статистичної звітності кількісно визначається фонд періодичних видань.
У публічних бібліотеках Чернівецької області він складає 256,0 тисяч примірників (або 4,6 %), у тому числі по ЧОУНБ ім.М.Івасюка – 74,1 тис. (12,6%), по публічним бібліотекам – 175,8 тис. (3,6%), по сільським філіям – 121,9 тис. (3,5%).  Фонд періодики у бібліотеках України коливається від 45 до 7 %, порівняно з рекомендованими показниками багатьох підручників - 30 - 50%. Висновок:  обсяг фондів періодичних видань у бібліотеках області  не відповідає сучасним потребам бібліотечних закладів.
 Книговидача періодичних видань складає 2330,9 тис. (32,1%), по публічних бібліотеках – 2026,1 тис. (32,0%), по сільських філіях – 1075,2 тис. (27,4%). В середньому по Україні цей показник становить до 25 %. По ЦБС найефективніше використовують періодичні видання Сторожинецька (41,7%), Чернівецька ( 40,0%), Кельменецька (34,6%), Хотинська (31,5 %). Низький показник використання періодики має Путильська ЦБС (12,5%).
У свій час «Програма поповнення бібліотечних фондів на період до 2005 року» визначила певні орієнтири  для передплати як для працівників бібліотек, так і для владних структур: кожна ЦРБ мала отримати 40-60 назв газет та 30-40 назв журналів; міська бібліотека-філія – 15-20 назв газет та 20-30 назв журналів; сільська бібліотека-філія ЦБС – 10-15 назв газет та 10-20 назв журналів.
Аналіз фінансування на передплату для публічних бібліотек області здійснено в розрізі джерел надходження коштів до обласних бібліотек, окремих ЦБС та їх структурних підрозділів. Особлива увага надавалась аналізу фінансування сільських бібліотек.
Передплата періодичних видань у 2016 році, як і в попередні роки, здійснювалась в основному за рахунок бюджетних коштів (802,1 тис. грн) із залученням надходжень від платних послуг бібліотек (16,1 тис. грн.) та спонсорських коштів (18,9 тис. грн).
Всього по бібліотекам області передплата періодичних видань зросла в порівнянні з минулим (2015 р.) на 157,7 тис. грн., в т.ч. по публічним – на 96,1 тис. грн.
В розрізі окремих ЦБС приріст фінансування у порівнянні з 2015 роком становить від  0,4 тис. грн ( Новоселицька ЦБС ) до  53,9 тис. грн (  Чернівецька ЦБС). Натомість зменшення фінансування на передплату відбулося у 3 ЦБС ( від  мінус 10,0 тис. грн. у  Заставнівській ЦБС до мінус  2,1  тис. грн. у  Путильській).
Задовільно профінансовано передплату періодичних видань у 2016 р. в таких ЦБС: Хотинська (120,3 тис. грн),   Сторожинецька ( 103,7 тис. грн),   Чернівецька (68,2 тис. грн.), Кельменецька (65,9 тис. грн.), Глибоцька ЦБС (61,7 тис. грн.)).
Аналіз фінансових показників по структурних підрозділах ЦБС свідчить про те, що на передплату центральним районним бібліотекам було виділено 30,3 % від загальної суми, на передплату сільським філіям – 65,7 %,  центральні районні бібліотеки для дорослих отримали  28,2  % від загальної суми асигнувань, дитячі районні бібліотеки – 7,1 %.
Передплата періодичних видань для сільських бібліотек  збільшилась у порівнянні з 2015 роком  на 65,1 тис. грн. Слід зауважити, що збільшення відбулося частково за рахунок використання на передплату коштів від платних послуг та подарованих у Сокирянській (8,9 тис. грн.), Кельменецькій  (6 тис. грн.), Глибоцькій (5,2 тис. грн.) та Герцаївській ЦБС (3,6 тис. грн.).  
Аналіз за видами видань, кількістю назв і комплектів показав, що бібліотеки області у 2016 році загалом отримали  5437 комплектів періодичних видань. Їх кількість  збільшилася на 236 комплектів у порівнянні з 2015 роком.
ЧОУНБ ім. М. Івасюка отримала за  рік 1398 комплектів та 186 назв періодичних видань (74 назв газет, 112 назв журналів) на загальну суму 132,7 тис. грн.
Вивчення стану передплачуваних видань за кількістю назв і комплектів у бібліотеках області показало, що краще забезпечені періодикою бібліотеки  Сторожинецької ЦБС (680 компл., 139 назв, з них - 37 назв газет і 102 назви журналів), Хотинської (510 компл. і 131 назва, з них –45 назв газет та 86 назв журналів), Новоселицької (590 компл. і 75 назв, з них - 31 назва газет і 44 назви журналів).
         Серед ЦРБ найбільшу кількість видань отримували Хотинська (111), Сторожинецька (67), Новоселицька (54), Кельменецька (53), Глибоцька (52).
         Серед дитячих бібліотек лідерами були: Сторожинецька (64), Глибоцька (39), Хотинська та Заставнівська ЦБС (по 27).
Середня кількість видань на 1 філію складала від 4  (Герцаївська,  Кіцманська ЦБС) до 14 (Новоселицька ЦБС) та 15 ( Сторожинецька ЦБС).
Недостатню кількість періодичних видань отримували  сільські філії Путильської ЦБС  (лише 3 назви).
Всеукраїнськими виданнями ЦБС області забезпечені по-різному  – від 2 ( Путильська, Сокирянська ЦБС) до 13 (Хотинська ЦБС).  У більшості ці видання отримують ЦРБ, сільські філії , на жаль, мають 1-2 центральні газети , та й то не всі. Найбільш поширені видання – «Голос України», «Урядовий кур’єр»  та   «Пенсійний кур’єр».  Районні дитячі бібліотеки майже не отримували цих видань.
 Лише деякі районні бібліотеки області отримували «Офіційний вісник Президента України» , «Відомості Верховної Ради України»,   «Економіка України», «Фінанси України», «Право України».
Серед місцевих видань – більшість центральних районних бібліотек передплачували від 5 до 14 видань, сільські філії – 3-6 (за винятком Заставнівської, Путильської, Сокирянської ЦБС– 1-3 видання на філію).
Перевага надавалась таким виданням, як:  «Молодий буковинець»,
 «Буковина»,  «Буковинське віче», «Буковинський журнал»,  «Чернівці», «Зориле Буковиней».  Всі районні та сільські бібліотеки щорічно передплачують свої районні газети, в т. ч. мовами національних меншин. Місцевий  часопис «Буковинський журнал» передплачують для своїх бібліотек Хотинська (37), Новоселицька (20), Чернівецька та Глибоцька (5)  ЦБС.

У галузі сільського та присадибного господарства бібліотеки-філії надавали перевагу виданням «Дім. Сад. Город» , «Добрий господар», «Огородник».
Приділялась увага передплаті періодики з питань охорони здоров’я, сім’ї, організації дозвілля, побуту: «ЗОЖ», «Жінка», «Порадниця» ,  «Люблю готовить», «Жіночий порадник», «Лиза», «Сімейна газета».
Бібліотечні фахові видання у 2016 році отримували в основному тільки центральні районні бібліотеки 2-6 назв, а саме: «Бібліотечна планета», «Культура і життя», «Шкільна бібліотека». Недостатньо були забезпечені фаховими виданнями дитячі та майже всі сільські філії.
Серед молодіжних видань перевагу віддавали таким виданням: «Молодь України», «Військо України», «Позакласний час»,  «Однокласник», «Юний натураліст», проте їх недостатньо.    
Трохи краще бібліотеки області були забезпечені виданнями для дітей, такими як: «Розкажіть онуку», «Яблунька», «Барвінок», «Колобочок», «Журавлик», «Малятко», «Пізнайко».
За браком коштів бібліотеки майже не передплачують літературно-художні, публіцистичні журнали «Дніпро», «Дзвін», «Київ», «Карпати», «Віче», «Дивослово», а саме в них користувачі можуть знайти новинки української та світової літератури.
Щодо мовних пріоритетів більше 80 % становлять видання, що видаються українською мовою, 17 % – російською,  3 % – румунською.
          Проаналізувавши стан передплати періодичних видань у бібліотеках Чернівецької області, підсумовуємо:

фінансування та кількість періодичних видань за звітний період збільшилася, проте постійне зростання вартості періодичних видань не забезпечує бібліотекам неохідний мінімум та репертуар і не може сьогодні задовольнити потреби сучасного користувача. 
  
Бібліотечна Буковина у цифрах
(2016 р.) 
Бібліотечні установи Чернівецької області у 2016 році активно вдосконалювали послуги інформаційно-бібліотечного сервісу на основі розвитку комп’ютерних технологій, впроваджували власну проектну діяльність, організовували свою роботу відповідно до форм і стандартів сучасності, де інновації стали визначальною складовою життя книгозбірень.
Сьогодні бібліотеки області гарантують населенню право на безкоштовний доступ до інформаційних ресурсів, враховують потреби та позиції кожного мешканця регіону.
Загалом, населенню Буковини на 01.01.2017 року надають бібліотечні послуги  838 бібліотечних закладів різних типів і форм власності: бібліотеки навчальних закладів, відомчі, медичні тощо.
Мережа бібліотек Чернівецької області сфери Міністерства культури на    01.01.2017 р. нараховує 399 (48 % від загальної кількості) книгозбірень, а саме: 2 обласні, 358 бібліотек,  об’єднаних в 11 централізованих бібліотечних систем,  35 окремих бібліотек обслуговують громаду Вижницького району, працює бібліотечний заклад у місті Новодністровськ.   Сільське населення  обслуговують 341 бібліотека-філія,  користувачам дитячого віку надають послуги  15 книгозбірень. У малих населених пунктах створено 61  нестаціонарну форму бібліотечного обслуговування, функціонує бібліобус «Бібліотека на колесах» в Сторожинецькій ЦБС, який має 15 постійних адрес-зупинок. Для обслуговування юнацтва та молоді працює  1 бібліотечний філіал,  5 абонементів, 9 кафедр, 370 груп.
У 2016 році бібліотечна мережа зменшилася на 2 одиниці: виведені із відповідних структур бібліотека-філія № 18 Чернівецької ЦБС (наказ Чернівецького управління культури № 05-18/56) та с. Кальнівці Кіцманської ЦБС (рішення Брусницької сільської ради № 178-09\16).
До об’єднаної територіальної громади відійшли 4 бібліотеки Сторожинецької ЦБС: села Великий Кучурів, Годилів, Снячів, Тисівці (далі – ПБ ОТГ).
За 2016 рік до публічних бібліотек області звернулося 351, 1 тис. користувачів (+ 0,1 тис.), у тому числі 190,2  тис. (- 2,6 тис.) - по сільських філіях, 63,2 тис. – користувачів юнацького віку.
Бібліотечно-інформаційним обслуговуванням охоплено 31,8 % населення області, в т. ч. по публічним бібліотекам – 29,6 %.
 Серед користувачів публічних бібліотек Буковини – 54,7 тис. (19%) складають представники етнічних громад краю.
 З особливою увагою бібліотекарі обслуговують  2,2 тис. користувачів з особливими потребами: ветеранів, у тому числі учасників АТО, інвалідів, сиріт, переселенців із окупованих територій.

Обсяг виданих користувачам документів на паперових та електронних носіях становить 7260,33 тис. одиниць інформації (- 67,3 тис.), відсоток видачі періодичних видань - 32, 1, електронних видань – 0,2. Зросла видача документів державною мовою – 64,6 % та мовами етнічних громад – 4,6 %.
Кількість відвідувань складає 2,9 млн. (+ 30,0 тис.), відвідування масових заходів – 327,7 тис. (- 23,1 тис.). Середнє відвідування бібліотек області становить 10,2 на одного користувача.
Рівень виконання бібліотечними установами області основних кількісних показників відповідає плановим, залишається стабільним за останні декілька років та забезпечує оплату праці бібліотекарям за ІІІ та IV групами.
Основа інформаційного потенціалу книгозбірень – це бібліотечні фонди. Щоб досягти певних результатів і мати привабливість для громади, бібліотекарі активно працюють над їх зростанням, збереженням, відповідністю за складом та обсягом інформаційним запитам користувачів.
Фонди бібліотек Буковини нараховують 5,6 млн. одиниць зберігання 
(- 115,1 тис.),  в тому числі   2,7 тис.   - електронних видань,     1,2 тис. – аудіовізуальних. Поступово  збільшується відсоток документів державною мовою – 2,67 млн.  (48,0 %);  258 тис. (4,6%)  складають фонди мовами етнічних громад.
Залишається тенденція до постійного зменшення фондів через перевагу вибуття над надходженням. Проте у фондах залишається велика кількість застарілих видань, тих, які втратили актуальність, російськомовних книг.   
Внаслідок застосування сучасних технологій змінився ресурсний потенціал бібліотек, збагатилася видова структура фондів за рахунок нетрадиційних носіїв інформації: електронних, мікроносіїв, кінофотодокументів, неопублікованих матеріалів.
За звітний період бібліотеки отримали  72,4 тис. одиниць інформації (вибуло 204,3 тис.). З них нові книги складають  43,2 тис. примірників на суму 1719,4 тис. грн., у тому числі за рахунок загального фонду – 162,0 тис. грн.,  за рахунок державних програм – 1267,0 тис. грн.,  за рахунок інших альтернативних джерел -   290,4 тис. грн.
Отримували бюджетні кошти на придбання нової літератури лише обласні книгозбірні (ЧОУНБ ім. М.Івасюка – 39,1 тис. грн., ОБД – 20,0 тис. грн.)  та бібліотеки Сторожинецької (31,2 тис.грн), Чернівецької (58,7 тис. грн)., Глибоцької ЦБС (7 тис. грн.).
За кошти місцевих бюджетів та альтернативних джерел проводилась передплата періодичних видань.  У 2016 році сума фінансування на передплату по області склало 836,6 тис. грн., що  на 157 тис. більше, ніж у попередньому році, у т. ч. за рахунок загального фонду бібліотеки отримали 801,6 тис.
Зважаючи на подорожчання періодичних видань, бібліотеки були забезпечені періодикою у недостатньому обсязі, це особливо стосується сільських бібліотек, які не мали обласних, а окремі - навіть районних газет. В середньому на один сільський філіал припадає від 3 до 7 назв періодичних видань. Найкраще профінансована передплата у Хотинській (120,3 тис.), Сторожинецькій (103,7 тис.) та Новоселицькій ЦБС (73,3 тис.). Незадовільний стан забезпечення періодичними виданнями за 2016 рік у Герцаївській (13, 8тис. грн) та Путильській ЦБС (13,2 тис. грн.).
Загалом, відсоток оновлення бібліотечних фондів у книгозбірнях Буковини складає 1,3%, який поступається європейським стандартам.
Бібліотеки області знаходяться у постійному пошуку альтернативних   джерел комплектування. Це і участь в акціях:  «Подаруй бібліотеці книгу», «Українському селу – сучасну книгу», «Румунському селу – румунську книгу», «Громадськість – бібліотеці», «Живи, книго!», співпраця  з місцевими авторами та видавництвами, зібрання у фондах подарованих приватних бібліотек.
Одним із джерел альтернативного комплектування є надання додаткових бібліотечних платних послуг. Загалом, платних послуг за 2016 рік надано на суму 140,7 тис. грн. (- 15,4).
       В асортимент платних послуг публічних бібліотек Буковини входять проведення масових заходів на замовлення; формування бібліографічних списків для курсових, дипломних та наукових робіт;  каталогів, шифрування літератури  для особистих бібліотек і бібліотек підприємств, установ та організацій;  підготовка та надання тематичних, фактографічних, аналітичних, адресно-бібліографічних та інших довідок для фізичних та юридичних осіб; користування міжбібліотечним абонементом; окремі  Інтернет–послуги, ксерокопіювання.
Зменшилися  обсяги надання платних послуг бібліотеками області  внаслідок дії урядової постанови про обмеження джерел їх надходження.  Зовсім не надають платних послуг Заставнівська ЦБС   (37 бібліотек), децентралізовані бібліотеки Вижницького району (35), Новодністровська міська бібліотека, дитячі бібліотеки (15), ПБ ОТГ (4), що становить 23 % від загальної кількості бібліотек.
Першість у наданні платних послуг тримають Кельменецька (20,1 тис.), Кіцманська (10,2 тис.) та  Сокирянська ЦБС (10,2 тис.).
Кошти, отримані за рахунок платних послуг, ЦБС використовують на придбання літератури та передплату періодичних видань, зокрема: Герцаївська ЦБС – 3,8 тис. грн., Глибоцька ЦБС – 5,6 тис. грн., Новоселицька ЦБС – 7,9 тис. грн., Путильська ЦБС – 12 тис. грн., Сокирянська ЦБС – 12,3 тис. грн.
Адаптуючись до потреб сучасних користувачів, бібліотеки успішно впроваджують в організацію бібліотечної діяльності нові технології  та електронні послуги. Сьогодні комп’ютерами забезпечені 154 книгозбірні області (38,5 %),  в т. ч  110 (32,2 %)  -  у сільській місцевості. До мережі Інтернет мають доступ 121 бібліотека (376  комп’ютерів), з них по селу  -  81 (142 компютери).
         Обсяги бібліотечних електронних баз даних складають 772,1 тис. записів (+ 49 тис.), з них записів в електронних каталогах – 386,1 тис. (+ 8,3 тис.). На сьогодні у бібліотечній мережі області створені 4 електронні каталоги: у Хотинській, Чернівецькій ЦБС та 2-х обласних книгозбірнях.
Користувачів бібліотек обслуговують 62 інформаційно-ресурсні центри, у тому числі у районних та сільських бібліотеках  -  55. В усіх районних та деяких сільських книгозбірнях створені веб-сайти (20), інформацією яких скористалися 74,9 тис. користувачів В процесі інформатизації бібліотеки активно створюють та застосовують блоги (більше 50), бібліотечні сторінки в соціальних мережах: «Ютуб», «ВКонтакте», «Фейсбук», які успішно популяризують книгозбірні та громади в інформаційному просторі.
Електронною поштою користуються 103 бібліотеки, в т. ч. по селу – 63.
         Використовуючи сучасні  електронні технології, бібліотеки постійно розширюють репертуар бібліотечно-сервісних послуг  -  віртуальні довідки, виставки, онлайн-семінари, веб-конференції, вебінари, дистанційне навчання, доступ до соціальних служб тощо. Віртуальні користувачі можуть оперативно отримати потрібну інформацію, не відвідуючи бібліотеку, стати активними учасниками інтернет-конференцій, в тому числі міжнародного рівня. Володіючи Інтернет-ресурсами, бібліотеки стають центрами громадської активності та співпраці. Прикладом фахово-творчих зв’язків стали   у 2016 році Інтернет-конференції та вебінари з бібліотеками Румунії, Молдови, Литви.
Продовжується наповнення електронних баз даних для всеукраїнської електронної бібліотеки «Культура України», для ресурсного порталу «Буковина». Створено та налагоджено обмін електронними записами «Періодика» з 12 ОУНБ України, з науковою бібліотекою ЧНУ ім. Ю.Федьковича, Хотинською, Сторожинецькою, Чернівецькою ЦБС.   
Згідно програм «Публічні бібліотеки – мости до електронного урядування» та «Партнерство «Відкритий уряд» у книгозбірнях з доступом до мережі Інтернет створені та працюють «Пункти доступу громадян до офіційної інформації» (56, у т.ч. по ЦБС - 55).

Вижницька, Глибоцька, Кіцманська, Хотинська ЦРБ виграли гранти  у проекті УБА «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації», в рамках якого при бібліотеках створені ПЄІ, а книгозбірні отримують відповідну нову літературу. 
Бібліотекарі Буковини активно підтримали Всеукраїнські акції: «Українська молодь читає», «Бібліотека йде в люди», «Бібліотека на вулиці» (обласна), де були організовані паркові читання, бібліосквер, різноманітні вуличні акції-презентації, низка креативних заходів у школах, училищах, «Українському Народному Домі», інших громадських об’єднаннях. Книгозбірні області вже 2 роки беруть участь у Всеукраїнській акції «Бібліотека українського воїна», в рамках якої зібрали 3907 книг (за 2016 р. – 1470 книг), частину яких передано місцевим військовим частинам, решту -  волонтерами в зону АТО.
Бібліотеки області активно  працюють згідно власних бібліотечних програм національно-патріотичного виховання дітей та молоді. В кожній книгозбірні проводяться вшанування героїв «Небесної Сотні», учасників АТО, оформлені куточки слави: «Героям слава», «Небесна Сотня у вирій полетіла…», «Герої і подвиги», «Буковина пам’ятає героїв славні імена».
Завершився краєзнавчо-інформаційний проект «Моє село – моя бібліотека». Свої творчі презентації та інноваційні бачення минулого року представили бібліотечні фахівці сіл  Лукавці Вижницького р-ну, Селятин Путильської ЦБС та  Гвіздівці Сокирянської ЦБС. Цей інноваційний проект не тільки ознайомив бібліотечний загал з досягненнями окремих бібліотек, а й підняв їхній престиж у рейтингу місцевої громади.
Серед інноваційних проектів, над якими працювали публічні бібліотеки області у 2016 році, були: віртуальний  каталог книжково-ілюстративних виставок до 25-річчя Незалежності України; перший обласний Ярмарок бібліотечних послуг «Це цікаво місцевій громаді». У Ярмарку взяли участь  ЦБС області, бібліотекарі Вижницького району, обласні книгозбірні. Під час Ярмарку жителі обласного центру мали змогу ознайомитися із сучасними послугами, які надають бібліотеки Буковини, помилуватися творчими роботами бібліотекарів, взяти участь у акції «Воїнам АТО» (зібрано 1752 грн. і передано у військовий госпіталь).
Бібліотечні установи творчо впроваджують у практику роботи низку бібліотечних проектів та програм: «Читання – складова частина інформаційної культури особистості» (обласна), «Героїчна історія, що пишеться сьогодні», «Діти війни – наші сучасники», «З Буковиною у серці» (бібліотеки Вижницького району), «Правова освіта», «Екологія району» (Заставнівська ЦБС), «Наша планета – долоня відкрита», національно-патріотична акція «З Україною в серці» (Кельменецька ЦБС), «Книга. Бібліотека. Юнацтво. Молодь», «Бібліотека і дитячий читач» (Сокирянська ЦБС), «Талановита Сторожинеччина», акція «Бібліотусівка у літній період» (Сторожинецька ЦБС), соціальна програма підтримки дітей-сиріт «Ти у світі не один» (Чернівецька ЦБС).
На виконання державних постанов у 2016 році бібліотеками області загальносистемно відзначалися: відкриття Року англійської мови в Україні, 30-річчя Чорнобильської трагедії, 25 років з дня проголошення Незалежності України, 160-річчя від дня народження І.Франка, 150-річчя від дня народження М.Грушевського, 75-річчя від дня народження буковинського генія І.Миколайчука, серед краєзнавчих ювілейних дат::  180-річчя від дня народження С. Воробкевича, 100-річчя від дня народження І. Синюка, 160 років від дня народження О.Поповича.
В організації бібліотечних акцій вагоме місце займають інноваційні та інтерактивні заходи,   як: віртуальні екскурсії, інноваційні виставки, презентації на бібліотечних сайтах, Інтернет-мандрівки веб-сторінками, мультимедійно-мистецькі візії тощо.
     Популяризуючи культуру етногромад, бібліотеки провели серію фахових зустрічей з румунськими колегами: засідання літературного салону бібліотеки Буковини ім. І. Сбієру, симпозіум «Тарас Шевченко – дух романтизму» (м. Сучава, Румунія). Щорічно проводяться свята національних культур, традиційне свято «Мерцишор», зустрічі «У родинному буковинському колі» за участі польського колективу «В’янечек» (бібліотека села Аршиця), свята національних мов. Відзначалися ювілейні дати
О. Хиждеу, В. Александрі, В. Васкана. 
Ефективно рекламують діяльність бібліотек кімнати-музеї (36), краєзнавчі та народознавчі світлиці (70), бібліотеки-профільні центри (132).  Надають інформацію про нормативно-законодавчі матеріали 210 Центрів регіональної інформації.
Бібліотеки стали бажаним місцем проведення вільного часу для читачів, які обєдналися в клуби за інтересами. Їх в області налічується 374, серед них: творчі об’єднання, мистецькі світлиці, студії тощо.
        В цілому, бібліотеки області провели  майже 20 тис. популяризаційних  акцій і заходів, з них -  більше 8 тис. виставкового характеру, як у самих бібліотеках,  так і  за їхніми межами.
Діяльність бібліотек області постійно висвітлюється на сторінках  обласних та районних газет, радіо – та телепередачах (щорічно більше 500 рекламних матеріалів).
Обласна наукова книгозбірня є методичним центром для публічних бібліотек області, яка моніторить їх планування, діяльність, звітність; координує інформаційно-дозвіллєву та видавничу роботу; проводить фахове навчання;  впроваджує інноваційні досвіди.    
Для вивчення потреб користувачів та підвищення рівня бібліотечного обслуговування бібліотеки області у  2016 року  проведені соціологічні дослідження, як за завданням НБУ ім. Я. Мудрого , ДЗ «Державна бібліотека України для юнацтва», так і обласні (локальні) соціологічні вивчення, а саме: «Молодіжна бібліотека: популярність, репутація, бренд»;  «Михайло Грушевський – український історик європейського значення» за завданням ДЗ «Державна бібліотека України для юнацтва»; «Незадоволений читацький попит на вітчизняну книжкову продукцію у публічних бібліотеках України» за методикою НБУ ім. Я. Мудрого;  обласне соціологічне дослідження   «Інтеграція у віртуальний простір: сайти, блоги, соціальні мережі»; обласне соціологічне опитування «Про якість надання  бібліотечних послуг бібліотеками області»  (спільний проект з Відкритим університетом для дорослих) (2000 анкет). 
У  2016 році були організовані експертно-діагностичні вивчення діяльності бібліотек Кельменецької, Сокирянської ЦБС, м. Новодністровська, під час яких на місцях  надана методична і практична допомога, виявлено інноваційний досвід роботи.  
       Користувачів буковинських бібліотек обслуговують 736 працівників, з них 502 (68,2 %) мають спеціальну освіту, у т. ч. вищу - 118 (16 %).
З метою підвищення фахового рівня бібліотечних працівників області плануються і організовуються семінари, семінари-практикуми, різноманітні тренінги, вебінари, здійснюються фахові візити до колег, проводяться заняття у творчих лабораторіях бібліотечних професіоналів. Добре зарекомендували себе Школи бібліотечних інновацій для працівників різних категорій. Так, у 2016 р. було проведено 13 заходів обласного рівня: обласна Школа директорів ЦБС за темою «Бібліотечна мережа Буковини: стратегія сталого розвитку»; семінар-тренінг для системних адміністраторів ЦБС області за темою «Електронні ресурси та послуги в бібліотеці»; семінар-практикум для працівників відділів обслуговування ЦБС області за темою «Про традиції і новації у популяризації періодики»; обласна Школа директорів «Бібліотеки в умовах об’єднаних територіальних громад»; семінар-практикум для фахівців з обслуговування юнацтва «Бібліотека і молодий користувач: сучасна модель співпраці»; тренінг для бібліотечних працівників області на тему «Ефективні комунікації»; тренінг для бібліотечних працівників області на тему «Підготовка і менеджмент проектів: з чого почати»; обласна Школа бібліотечних інновацій для сільських бібліотекарів на тему: «Сільська бібліотека: соціальні орієнтири і ресурсний потенціал»; обласна Школа директорів ЦБС на тему «Сільська бібліотека: орієнтація на громаду»; обласна Школа директорів ЦБС на тему «Проектна діяльність як умова інноваційного розвитку бібліотек області»; День творчої ініціативи сільських бібліотекарів області на тему «Інноваційні бібліотечні практики у національно-патріотичному вихованні»; обласна Школа директорів централізованих бібліотечних систем області на тему: «Публічна бібліотека: інноваційні ідеї для розвитку»; засідання обласного «Ділового клубу методистів» за темою «Бібліотека у сучасному форматі: професійні ідеї, успішні проекти». На районному рівні було проведено 75 навчань різних форм.
Чернівецька ОУНБ ім. М. Івасюка та публічні бібліотеки проводять змістовну видавничу діяльність. ОУНБ ім. М. Івасюка підготувала 42 видання, в тому числі бібліографічних покажчиків – 13, методично-бібліографічних матеріалів – 8, соціологічних досліджень – 5, досвідів – 3, в тому числі «Національний геній Іван Миколайчук», «Василь Кожелянко», «Сидір Воробкевич»,  аналітично-статистичний щорічник «Бібліотечна Буковина в цифрах» за 2015 рік; інструктивно-методичний матеріал на допомогу бібліотечним працівникам області «Не загубіть знаменну дату! І-ІV квартал»; методично-біографічні матеріали серії «Бібліотечна еліта Буковини»,  «Подвижники бібліотечної справи» . Вип. І, II; узагальнений досвід переможців обласного конкурсу на кращий клуб, об’єднання за інтересами, студію серед публічних бібліотек області «Об’єднані за покликом душі», робоча тека методиста   «Калейдоскоп сучасних послуг у бібліотеці» (на матеріалах обласного Ярмарку бібліотечних послуг «Це цікаво місцевій громаді»); сценарії:   «Шевченківські читання в ЧОУНБ ім. М. Івасюка»:  «Слухаємо поезію Кобзаря»;   «Апостол українського кіно» (до 75-річчя від дня народження І. Миколайчука);  «Окрилені словом» (обласний благодійний  фестиваль народної творчості «На крилах надії»);  «Золотослів» ЧОУНБ ім. М. Івасюка у фестивалі-конкурсі «Миколайчук - фест».
Спільно з методичними структурами ЦБС області - методично-бібліографічні матеріали «Іван Синюк – буковинський письменник і педагог» (Глибоцька ЦБС), «Бібліотека – громада: простір для партнерства» (Чернівецька ЦБС), методично-бібліографічні матеріали « Грані духовної інтеграції» (до 95-річчя від дня народження І.Труша)  (Кіцманська ЦРБ),; « Я родом з народної казки» (до 55-річчя від дня народження  В.Китайгородської) (Кельменецька ЦРБ); «Василь Васкан: слово до ювілею» (до 75-річчя від дня народження  В.Васкана), (Новоселицька, Сторожинецька ЦРБ;  досвід «Бібліотека – громада: простір для партнерства» (спільно з Чернівецькою ЦМБ). Загалом методичні відділи ЦБС області підготували 151 матеріал, в тому числі – 44 з досвіду роботи.
ЧОУНБ ім. М. Івасюка  надала допомогу бібліотекарям області  у  поданні звітів  в електронній системі моніторингу мережі публічних бібліотек України (ЕСМаР).
Мережа бібліотек області нараховує 403 приміщення із загальною площею 41,6 тис. кв. м, з них 343 – на правах оперативного управління, 60 – орендованих. Відремонтовано 64 бібліотечних приміщень на суму 689,8 тис. грн., в т. ч. за рахунок загального фонду 688,6 тис. грн. Потребують ремонту 39 бібліотек, в аварійному стані – 1.
Для придбання комп’ютерної, копіювально-множувальної техніки, меблів було використано 596,4 тис. грн.,  в т. ч. 157 тис. грн. - за рахунок загального фонду. 
Телефонізовано 89 бібліотек (22%). 
Не мають належних умов для обслуговування користувачів в осінньо-зимовий період – 76 бібліотек-філій. 

В умовах неповного робочого дня працюють 165 бібліотекарів, в т. ч. 144 – у сільській місцевості, що заважає повноцінному обслуговуванню користувачів певних сільських громад. Це стосується, в першу чергу, Вижницького району  – 31 працівник; Заставнівської ЦБС – 33; Кельменецької ЦБС – 19; Кіцманської ЦБС – 18; Хотинської – 12.