понеділок, 7 лютого 2022 р.

 

Грантовий сезон 2022 УКФ: бібліотечні проекти в реєстрах отриманих заявок 

Український культурний фонд завершив приймати проєктні заявки за першими трьома програмами  грантового сезону-2022 року: «Культура без бар’єрів», «Аудіовізуальне мистецтво» та  «Інноваційний культурний продукт». Наразі оприлюднено реєстри отриманих заявок. Приємно відзначити, що серед проєктних заявок є значна частка бібліотечних проєктів, ініційованих, як самими бібліотеками, так і їх партнерами.

Програма «Культура без бар’єрів». За даною програмою свої заявки подали: далі читати тут: https://oth.nlu.org.ua/

Великокопанівська сільська бібліотека для дітей (Херсонська обл.) – проєкт  «Бібліотечна відео студія» має на меті створювати відеофільми про життя  громади, розповідати про односельців. Навчити людей з інвалідністю створювати власні фільми. У цьому проєкту братимуть участь люди з інвалідністю різних фізичних можливостей та різних вікових категорій. Для цих людей передбачено  проведення навчання, тренінгів й майстер – класів по освоєнню навичок роботи на персональному комп’ютері: вміння володіння  графічними та мультимедійними програмами.

Комунальний заклад “Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара” Херсонської обласної ради – Тиждень креативної терапії “Душа. Тіло. Гармонія“. Це інклюзивна програма, в рамках якої передбачається проведення серії професійних майстер-класів, в основі яких лежать різноманітні методики креативної терапії, зокрема арт-терапії та анімалотерапії. Відкриватиме Тиждень дводенна науково-практична конференція “Креативна терапія: проблеми та перспективи розвитку в Україні”, після якої бібліотеки області, а також крупні ВНЗ, які готують фахівців, які у подальшому працюватимуть в інклюзивних освітніх закладах, отримають збірник з матеріалами науково-практичної конференції.

Відділ культури і туризму Конотопської міської ради (Сумська область) – Створення культурно-освітнього центру для осіб з вадами зору на базі Конотопської центральної міської бібліотеки ім.С.І.Пономарьова. Проєктом передбачається забезпечити підвищення рівня обізнаності та інтеграції в суспільство 215 осіб з вадами зору, які мешкають на території Конотопської міської територіальної громади, шляхом створення на території Конотопської міської територіальної громади, на базі Конотопської центральної міської бібліотеки ім.С.І.Пономарьова, культурно-освітнього центру для осіб з вадами зору та проведення на базі даного центру тематичних заходів з використанням спеціалізованого обладнання та залученням фахівців відповідного напрямку. У подальшому центр функціонуватиме для мешканців громади з вадами зору щоденно на сталій основі.

Департамент культури і туризму Запорізької міської ради – Бібліохаб для кожного. Проєкт має на меті створення інклюзивної бібліотеки у м. Запоріжжя. Культурний простір доступний для кожного сприятиме соціальній адаптації та забезпеченню доступності культурного продукту для осіб з інвалідністю (у тому числі дітей та їх батьків) та інтеграції їх у загальнокультурному просторі, надаватиме можливості самореалізації. Проєкт стимулюватиме збільшення кількості доступних культурних просторів з універсальним дизайном та змістовним контентом.

Національна бібліотека України для дітей (м. Київ) – “Відкрий себе світу – відкрий світ у собі”. Інклюзивний креативний простір для дітей.  Створення сучасного комфортного, доступного та креативного простору для емоційно-психологічного розвантаження дітей та їх сімей; соціокультурної реабілітації та творчого розвитку в умовах інклюзії. Надання безкоштовних різноманітних послуг і ресурсів з урахуванням потреб кожної дитини. Діти отримають можливість читати у зручному для себе форматі, творити і навчатися новому, відвідувати майстер класи, творчі лабораторії, брати участь у виставах, благодійному ярмарку. Загалом понад 16 безкоштовних програм, заходів та психологічних тренінгів. За результатами проєкту буде виданий Альбом з творчими роботами дітей «Передай добро по колу», виставка художніх робіт «Я відчуваю серцем», залучено 260 нових користувачів, більше 1200 відвідувачів з числа громади.

Комунальний заклад “Рубіжанська публічна бібліотека” Рубіжанської міської ради Луганської області – проект «Безбар’єрне буття». В рамках проєкту “Безбар’єрне буття”- створення на базі бібліотеки інклюзивного креативного простору “Svої” для соціальної адаптації та психологічної реабілітації людей, усунення комунікативних труднощів, збільшення впевненості у власних силах і підвищення життєвої активної позиції, включення їх в активне громадське життя, зміцнення почуття приналежності до спільноти, розвитку їх комунікативних можливостей та творчої самореалізації. Проєкт спрямований на те, щоб виявляти сильні сторони кожної людини.

Комунальний заклад “Лисичанська централізована бібліотечна система” (Луганська область) – Організація безбар’єрного простору в Лисичанській центральній бібліотеці – «Бібліотека для всіх і кожного». Метою проєкту є організація безбар’єрного простору в Лисичанській центральній бібліотеці для забезпечення вільного доступу до культурних послуг маломобільних груп, людей третього віку 50+, родин з дітьми до 6 років, осіб з інвалідністю шляхом переобладнання внутрішнього простору бібліотеки згідно вимог ДБН «Інклюзивність будівель і споруд», а саме: ремонт дверей та підлоги, облаштування внутрішніх пандусів, нанесення тактильних та візуальних елементів доступності, переобладнання санітарно-гігієнічного приміщення. В результаті реалізації проєкту в місті буде створено першу інклюзивну бібліотеку.

 Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. М. Івасюка – проект «Територія рівних можливостей».  Проблеми забезпечення життєдіяльності людей з інвалідністю та створення доступності до закладів культури залишаються невирішеними в м. Чернівці. На сьогодні в обласній книгозбірні відсутня доступність для осіб з інвалідністю. Для вирішення проблеми при бібліотеці планується створення комунікаційного інклюзивно-ресурсного простору (центру) «Територія рівних можливостей» для надання відкритого та безкоштовного доступу до читання, інформації, навчання та організації дозвілля особам з інвалідністю. Центр надаватиме інформаційні та сервісні послуги, доступ до інтернету, читання книг відповідних форматів для такої категорії користувачів, проведення освітніх тренінгів, заходів, презентацій, творчих майстерень, засідань літературних студій. Інклюзивний простір створюється для навчання, натхнення, зустрічей та подій.

Бібліотека-філія №6 для дорослих Комунального закладу “Луцька міська централізована бібліотечна система” –  Простір для людей з інвалідністю “Вільний, відкритий, доступний”. Проект передбачає ремонт і реконструкцію бібліотечного приміщення для створення комфортного простору для людей з інвалідністю.

Брилівська селищна бібліотека Виноградівського Відділу освіти, культури та спорту Виноградівської сільської ради (Херсонська область) –  проект «Бібліотека – центр новітніх технологій та відпочинку для жителів селища Брилівка». Загальна кількість жителів у смт Брилівка – 3915 ос., з них – 1144 пенсіонери (це третина від усіх жителів селища). Брилівська селищна бібліотека прагне допомогти незахищеним групам населення: мешканцям поважного віку, маломобільним групам, самотнім що живуть на незначну пенсію, які прагнуть до високого рівня освіти й культури оволодіти новітніми технологіями, навиками роботи з комп’ютером, щоб змогли без сторонньої допомоги користуватись сучасними послугами. Це допоможе їм крокувати в ногу з часом, тренувати пам’ять і розвивати інтелект. Прагнемо дати цим людям можливість покращити своє життя проконтролювавши стан здоров᾿я: зустрітися з лікарями в бібліотеці, ознайомлюватись з телевізійними новинами, цікаво й корисно проводити свій вільний час.

Центральна дитяча бібліотека імені Олени Теліги Комунального закладу “Покровська міська публічна бібліотека” – проект «Дитяча бібілотек@ – світ рівних можливостей». З метою допомогти дітям з інвалідністю адаптуватись в оточуючому світі, ліквідувати недостатність спілкування, оточити турботою, і виникла ідея на базі Центральної дитячої бібліотеки створити інклюзивну локацію «Дитяча бібілотек@ – світ рівних можливостей». Через змістовне та креативне дозвілля допомогти дітям з інвалідністю спілкуватись та вільно почуватись в оточенні однолітків, проявити свої творчі якості, розвити акторські здібності. Як результат – створення максимально комфортної обстановки для своїх особливих читачів, надання їм прав на задоволення різнобічних соціальних потреб в пізнаванні, спілкуванні, творчості.

Роменська центральна міська бібліотека для дітей (Сумська область) – проект «СВІТ ОДИН НА ВСІХ: ІНКЛЮЗІЯ В ДІЇ».  Проєкт передбачає створення безперешкодного життєвого середовища у публічному просторі, вільний доступ до об’єктів бібліотеки для маломобільних груп, осіб з інвалідністю тощо та надання інформаційно-бібліотечних послуг відповідно до їхніх запитів. Перетворення дитячої бібліотеки в територію якісної та корисної інформації, зміна її формату на новий доступний мультимедійний дитячий простір. Пріоритетним завданням стане створення умов для комфортного, змістовного відпочинку, розвитку, дозвілля дітей(осіб) з інвалідністю, бажаним місцем зустрічі з новою книгою, друзями, цікавими людьми.

Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т.Г. Шевченка – проєкт «Інклюзивна артплатформа “Магія мистецтва”. Проєкт направлений на створення умов вільного доступу усім категоріям читачів, зокрема, дітям з інвалідністю, до бібліотечних послуг, що спрямовані на творчий розвиток, соціалізацію, шляхом використання арттерапевтичних методів із застосуванням засобів різних видів мистецтва. Буде створено інклюзивну артплатформу “Магія мистецтва”. Учасники цільової групи, зокрема, діти з інвалідністю, зможуть набути та розвинути творчі навички з допомогою музики, живопису, художнього слова, пісочної анімації, які позитивно вплинуть на їх адаптацію та самовираження. Планується проведення виставки творчих робіт учасників цільової групи та випуск інтерактивного художнього каталогу з репродукціями творчих робіт учасників проєкту і елементами арттерапевтичних занять на артплатформі.

Комунальний заклад «Обласна універсальна наукова бібліотека імені Дмитра Івановича Чижевського» (Кіровоградська область) – проєкт «Мистецтво. Доступно кожному». Пропонується у відділі мистецтв обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського створити простір для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, в якому можна було б не тільки зануритися в світ мистецтва, відкриваючи його через книги, а й спробувати власні сили. Планується провести цикл відкритих лекцій-бесід з живопису «Український наїв», присвячених творчості найвідомішої української мисткині у стилі народного наївного малярства Марії Приймаченко, а також краян, які працювали і працюють в цьому напрямку – Андрія Ліпатова, Надії Падурської, Макара Мухи, Софії та Ярини Гуменюк. Продовженням лекцій стануть студії живопису та кераміки в цьому стилі, зустрічі з дитячим письменником Петром Мельником, чиї книжки оформлював наш земляк, відомий художник та ілюстратор Федір Лагно, засідання дискусійного клубу та фестиваль-виставка робіт учасників проєкту. Всі заходи зніматимуться на відео та викладатимуться на сайті та ютуб-каналі бібліотеки, інформація розповсюджуватиметься в соціальних мережах та месенджерах для мобільного доступу до відео усіх бажаючих, а також за допомогою місцевих е-ЗМІ та телекомпаній.

Комунальний заклад культури “Міська бібліотека для дорослих” Криворізької міської ради (Дніпропетровська область) – проєкт «Інклюзивний КіноХаб у бібліотеці».  Облаштування КіноХабу в бібліотеці для осіб з інвалідністю по слуху для сприяння їхньому інтелектуальному розвитку, духовному збагаченню, можливості спілкування, залучення до бібліотеки більшої кількості людей з інвалідністю. Результати: духовний, культурний розвиток осіб з інвалідністю по слуху ; створення майданчику для обговорення переглянутих фільмів, обміну думками, спілкуванню людей з інвалідністю; створення гнучкого, креативного простору, який можна трансформувати як для роботи бібліотеки, так і для КіноХабу; запровадження нових, нетрадиційних форм популяризації бібліотеки; залучення до бібліотеки нових користувачів з інвалідністю.

Кіровоградська регіональна бібліотечна асоціація – проєкт «Лабораторія віртуальних технологій – неможливе стає можливим». На думку розробників проекту, Лабораторія надасть можливість людям з обмеженими фінансовими та фізичними потребами проводити дозвілля й по-новому поглянути на сучасні розваги. За допомогою VR-окулярів зможуть відвідувати віртуально заклади культури, спортивні події, подорожувати. А 3D-ручка, як інструмент, допоможе засвоїти початкові технічні знання, тісніше познайомитись моделюванням. Діяльність лабораторії допоможе відвідувачам краще соціалізуватися в суспільстві, розвиваючи уміння працювати в колективі та набуваючи таких якостей, як доброзичливість, чуйність і товариськість.

Відділ культури, молоді, спорту та інформаційної політики виконавчого комітету Путивльської міської ради (Сумська область) – проєкт «Студія мистецтв». Суть проєкту полягає в оснащенні бібліотеки сучасною технічною базою для організації цікавого дозвілля та розвитку творчого потенціалу людей з особливими потребами та сприяння трансформації бібліотеки у повноцінний інклюзивно-креативний простір. Створення креативного простору сприятиме наданню широкого спектр упослуг: театральні та образотворчі види мистецтва, кінематограф, музика, комп’ютерні ігри, нові медія із залученням до бібліотеки фахівців галузей. За допомогою спеціального обладнання користувач бібліотеки зможе створити фото і відео-контент.

Костянтинівська сільська рада Каховського району Херсонської області – Створення відкритого простору, на базі Костянтинівської сільської бібліотеки, для маломобільних груп людей третього віку, осіб з інвалідністю та родин з дітьми. Проєкт направлений на розширення переліку послуг, що надаються Костянтинівською сільською бібліотекою та їх інтеграцію відповідно до сучасних вимог та потреб осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення. Проєкт дозволить покращити обізнаність осіб з інвалідністю щодо їх прав та можливостей саморозвитку з використанням найкращих українських та зарубіжних практик. Отримати практичні навики користування онлайн сервісами державних установ. Облаштувати зони для навчання та активного відпочинку, що дозволить відвідувачам пограти в настільні ігри, розгадати кросворд, випити кави. Ми плануємо започаткувати перегляд кінофільмів сучасних режисерів з подальшим їх обговоренням. Проводити вечори української поезії та прози, де знайомити учасників з сучасними українськими авторами.

Програма «Аудіовізуальне мистецтво».

Національна бібліотека України для дітей (м.Київ) – проєкт «Літературний відеокешинг. “Унікальне місце мого міста». Проєкт покликаний розкрити всьому світу літературну, культурну, туристичну Україну очима дітей та підлітків розвиваючи у них практичні навички зі створення сучасного літературного відеоконтенту; сприяти їх самореалізації та розкриттю творчих здібностей та талантів; формувати у дітей патріотичні почуття, повагу до літературного та культурного надбання рідного краю, естетичну свідомість, згуртовувати дітей різних регіонів у бажанні досліджувати та популяризувати літературну, культурну спадщину своєї малої батьківщини. Відеоролики тривалістю 7-10 хв кожний, зокрема, відеозамальовки, інтерв’ю, відеоблоги, відеоекскурсії по сторінкам творчості відомих українських письменників, відеорепортажі, відеонариси про митців, або літературну чи творчу колекцію музеїв.

Програма «Інноваційний культурний продукт».

Публічна бібліотека ім. Ю. Словацького Кременецької міської ради (Тернопільська область) – проєкт «Видання та розповсюдження річного комплекту альманаху «Книжний гостинець». Проєкт передбачає комплекс заходів, спрямованих на додрукарську підготовку, друк та розповсюдження шести випусків альманаху книжників і книголюбів “Книжний гостинець” силами працівників Публічної бібліотеки імені Юліуша Словацького (м. Кременець), письменників, які проживають у Кременецькому районі Тернопільської області, залучених фахівців бібліотечної справи та літературної творчості з провідних установ та організацій України.

Комунальний заклад “Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара” Херсонської обласної ради – проєкт “Читаємо українське, продукуємо українською”. Створення літературного хабу сприятиме популяризації сучасної української літератури, серед мешканців досить російськомовного міста Херсона; підтримці книговидавничої справи в Україні в цілому. Результатом реалізації проекту стане створення осередку шанувальників сучасної української літератури, збільшення їх кількості.

Централізована бібліотечна система для дорослих міста Львова – проєкт «Платформа 3D: думай, дізнавайся, дій». Новітня платформа від мережі публічних бібліотек Львова, створена для оптимізації процесу користування бібліотеками та бібліотечними фондами, що надасть доступ до інформації про новини, події та книжкові фонди і новинки бібліотек у швидкий та зручний спосіб. Додаткової цінності платформі надає розроблена система співпраці із інституціями міста, що надають заохочення у вигляді квитків, акцій, тощо за те, що користувач платформи користується послугами бібліотек. Платформа має на меті продемонструвати інновації у діяльності бібліотек, полегшити доступ до наявного книжкового фонду, надати можливість інституціям міста та України, що працюють із читанням промоції і, як результат, покращити стан читання у Львові.

Громадська спілка “Культурна Ліга Сходу” – Створення літературного простору «LIBHUB» (Харківська область). Передбачається створення літературного простору на базі однієї з бібліотек Наталинської сільської територіальної громади, який надаватиме новітні послуги, матиме оновлений інтер’єр, актуальний літературний фонд, належне комп’ютерне забезпечення та креативних, клієнтоорієнтованих працівників. Як наслідок: зміна рівня бібліотечних послуг на якісно вищий; суттєве збільшення читачів; зміна культурних стереотипів у мешканців; пропаганда культури читання; популяризація української книги; формування об’єднаної української ідентичності та формування спільних цінностей громадянського суспільства будуть фундаментальною передумовою, в подальшому, для модернізації і трансформації усієї мережі бібліотек громади, відродження бібліотечної справи.

КУ “Бібліотека – інформаційний центр інтелектуального та творчого розвитку” Троїцької селищної ради (Луганська область) – проєкт «І кличуть нас дороги всі додому», літературна збірка аматорів- троїчан». Проект передбачає виявлення та згуртування талановитих творчих людей громади задля створення літературної збірки аматорів Троїцького району.

Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки – проєкт «Молода Україна». Багатожанровий, двотуровий просвітницько-мистецький проєкт «Молода Україна» присвячений Олені Пчілці (Ользі Петрівні Косач, уродженій Драгомановій (1849-1930)) – дитячій письменниці, видавчині, публіцистці, етнографині, фольклористці, перекладачці, громадській діячці, матері Лесі Українки. Організатори та партнери ставлять за мету оригінальними мистецькими заходами, а саме: презентаціями, конкурсами, пізнавально-музичними програмами, виставками, екскурсіями – популяризувати творчий спадок письменниці та поширити інформацію про Олену Пчілку як особистість.

Комунальний заклад “Мангушська публічна бібліотека” (Донецька область) – проєкт «Народна мудрість у прислів’ях та приказках греків Мангуша». Представники Мангушської громади прагнуть зберегти свою культуру та мову. З метою популяризації мудрості зібрано прислів’я і приказки греків-урумів.

Центральна міська бібліотека Бахмутської міської ТГ (Донецька область) – проєкт «Бахмут читає». Проектом передбачається активізація та підвищення престижу читання на території громади через просування сучасної української книги серед дітей та молоді. Це в свою чергу призведе до підвищення загального рівня освіченості та грамотності цільової групи.

Комунальний заклад Тростянецької міської ради “Тростянецька публічна бібліотека” (Сумська область) – Літературний простір просто неба “SkyLibrary”.  Це проект популяризації української книги та читання, спрямований на формування стійкого інтересу до читання дітей та молоді громади через залучення до культурного життя міста Тростянець відомих літераторів країни та поєднанні сучасних технологій і традиційних видань. Активізація та розбудова інтелектуального потенціалу дітей та молоді шляхом створення комфортних умов для проведення цікавого культурного дозвілля на свіжому повітрі сприятиме залученню нової аудиторії до бібліотек Тростянецької громади, згуртуванню громади, підвищенню іміджу міста на всеукраїнському культурному просторі, формуванню об’єднаної української ідентичності, спільних цінностей громадянського суспільства та забезпечить рівний доступ до інформації усіх верств населення, зокрема соціальних шарів суспільства, що мають різні інтелектуальні, фізичні та матеріальні можливості.

Волинська обласна бібліотека для юнацтва – проєкт «Бібліокараван на Волині». Всеукраїнський молодіжний бібліокараван об’єднує регіони та бібліотеки України, сприяє формуванню української ідентичності, просуває читання, популяризує літературу та письменників, підвищує інтерес громад до бібліотек. 14-15 червня він завітає на Волинь. У програмі: обговорення кращих бібліотечних практик, інноваційних ідей, знайомство з самобутністю та літературою краю.

Комунальний заклад “Рівненська обласна бібліотека для дітей” Рівненської обласної ради – проєкт «Я читатиму про…». Мета проєкту – популяризація культури читання серед дітей Рівненської області шляхом задоволення потреби у виборі книг для дозвілля та інтелектуального розвитку. Буде створено вебсайт-генератор «Я читатиму про …» для хлопців та дівчат віком 10-16 років з урахуванням їхніх читацьких потреб. За допомогою тематичних категорій відвідувачі сайту зможуть вибирати видання, створювати власні списки літератури, залишати реакції на прочитані книги. З метою визначення читацьких інтересів цільової аудиторії буде проведено воркшопи та онлайн-опитування. З фонду Рівненської обласної бібліотеки для дітей буде сформовано колекції кращих україномовних видань. Вебсайт «Я читатиму про …» сприятиме формуванню читацьких уподобань дітей, підвищенню попиту на якісну україномовну літературу.

Публічна бібліотека імені Лесі Українки для дорослих міста Києва – проєкт «Василь Чебаник. Графіка української мови: альбом». Проєкт передбачає видання друком мистецького альбому «Василь Чебаник. Графіка української мови». Видання альбому стане значним внеском у мистецьку скарбницю України. Окрім представлених у ньому біля 20 видів шрифтів, розроблених В. Чебаником, альбом вміщуватиме приклади їх використання в різних сферах друкарської справи, графіки та інтролігації книги, в оформленні національних пам’яток. Також окремими сторінками представлено графічні роботи мистця – портрети класиків української літератури, зокрема, «плеядівців».

Комунальний заклад культури “Міська бібліотека для дорослих” Криворізької міської ради (Дніпропетровська область) – Літературна толока “Молодь читає українське”. Основна мета проєкту – промоція та підвищення статусу літератури, читацької активності та покращення якості читання, розвиток культурної та читацької компетентності підлітків, юнацтва, молоді та дорослого населення, залучення мешканців міста до читання кращої української літератури. Проєкт спрямований на формування, підвищення та розвиток культурного потенціалу громади. Завданнями проєкту:  популяризація найкращих зразків сучасної української літератури;  виявлення та підтримка талановитої та ініціативної молоді,  полікультурне виховання молодих читачів, – організація творчої майстерні, – організація лекторію, – створення презентаційного майданчика і простору для взаємодії авторів-початківців та відомих українських письменників. Учасники заходу: літератори: письменники і поети, історики, новатори в галузі літератури, бібліотекарі, мешканці та гості міста.

Хорольська центральна публічна бібліотека Полтавська область – проєкт «Літературне літо під сузір’ям муз». Проведення на базі Хорольської центральної публічної бібліотеки проекту “Літературне літо під знаком муз” з метою видавництво та презентації книг краєзнавчої тематики. Підтримка талановитих місцевих авторів – учасників літературно-мистецького об’єднання “Хорольські дивоцвіти”, яке об’єднує більше 40 митців з усієї Хорольської міської територіальної громади та залучення їх до різноманітних літературних заходів.

КЗ Брусилівська центральна універсальна публічна бібліотека імені Григорія Макаровича Ткаченка (Житомирська область) – проєкт «БІБЛІОzДВИЖ».  Це креативний культурний простір для проведення літературно-масових заходів, спрямованих на підвищення якості культурного дозвілля жителів та гостей громади, започаткування в Україні поетичного туризму, популяризацію, підтримку промотурів сільських авторів, підтримку інноваційних форм популяризації читання, як наживо так і онлайн, представлення нових імен літераторів широкому загалу та спонукання до подальшого творчого розвитку.

Уманська міська централізована система бібліотек Управління освіти та гуманітарної політики Уманської міської ради (Черкаська область) – проєкт «Літературна майстерня «ЛітУм». Проєкт має на меті урізноманітнення культурного життя Умані шляхом створення сучасного креативного літературного простору, що покликаний популяризувати читання та об’єднати літературних діячів міста та країни, сприяти обміну творчим досвідом і здобутками з метою створення літературного продукту. Під час проєкту буде проведено низку заходів: тематичні зустрічі (з письменниками, митцями, відомими людьми), тренінги, майстер-класи, фестиваль літературної творчості. У межах проєкту знані письменники та літературознавці України поділяться літературним досвідом та практичним інструментарієм із початківцями, допоможуть оволодіти основами літературознавства. За результатами активностей проєкту буде видано збірку творів сучасних авторів Умані та поширено серед бібліотек міста і регіону.

Громадська організація «Урбан Ре-Паблик» (Херсонська територіальна громада)  – ОНОВЛЕННЯ ПУБЛІЧНИХ БІБЛІОТЕЧНИХ ПРОСТОРІВ ХЕРСОНСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ: ПРАКТИЧНІ КРОКИ. Мета даного проекту – разом із архітекторами, дизайнерами, суміжними фахівцями, херсонськими бібліотекарями, представниками управління культури Херсонської міської влади, активними користувачами розробити універсальні проєктні концепції редизайну шести просторів публічних бібліотек Херсонської територіальної громади, які зможуть стати базовими схемами та проєктними рішеннями переосмислення та редизайну інших бібліотек територіальної громади. Проєкт залучає різних стейхолдерів задля того, щоб, з одного боку, розробити якісні проєктні рішення, які міська рада зможе взяти в подальшу розробку і реалізацію, а з іншого – впровадити методику прискореного оновлення бібліотек для всієї мережі публічних бібліотек громади. Ця методика передбачає перенесення ряду фахових архітектурних та дизайнерських функцій в компетенції самих бібліотекарів та менеджерів культури. Завдяки проєкту та на основі результатів проєктної роботи буде розроблений інструментарій (у вигляді воркбуку), який дозволить нефахівцю приймати ряд принципових рішень щодо оновлення будь-якого бібліотечного простору. Завдяки детально розробленій методиці бібліотекар зможе самостійно проводити дослідження матеріального стану бібліотек, виявляти опорну групу користувачів, наявні порушення норм та правил щодо доступності приміщень, пожежної безпеки, санітарних умов, інклюзивності, надасть інформацію щодо актуальних функцій сучасних бібліотек, можливості нового зонування, використання меблювання та обладнання, видів оздоблення, колористики приміщень, тощо (які можуть бути проведені силами бібліотекарів та фахівців-волонтерів). Надана інформація допоможе скласти якісне технічне завдання на розробку кошторисно-проєктної документації, із врахуванням основних вимог Державних будівельних норм, міжнародних бібліотечних стандартів, сучасних вимог та стильових тенденцій проєктування громадських просторів та інтер’єрів або ж, навіть, сформувати власну проєктну концепцію, яка буде покладена в основу подальших фахових проєктних розробок. Осмислений підхід до оновлення бібліотечних просторів на ранніх етапах допоможе створити нові публічні громадські осередки-бібліотеки та гарантуватиме техніко-економічну доцільність витрачання бюджетних коштів на оновлення. Проєкт складатиметься з декількох поступальних етапів: дослідження бібліотечних просторів; воркшоп зі складання коректного технічного завдання на проєктування; лекційний курс, який надасть додаткову поглиблену інформацію як з питань бібліотечної справи, так і з питань дизайну та архітектури бібліотек; воркшоп з розробки проєктних концепцій шести бібліотечних просторів; розробка та презентація воркбуку із майстер-класом; круглий стіл, на якому буде піднята проблематика, чому гальмуються процеси оновлення бібліотек і що можна з цим робити. Проєкт передбачає розгортання широкої промоційної кампанії, що орієнтована на широку аудиторію, задля того, щоб посилити процеси переосмислення значення бібліотечних просторів для громади.

Фізична особа-підприємець «Пазич Микола Миколайович» (Харківська область,смт. Краснокутськ) – Молодіжний медіахаб “Нишпорки”. «Нишпорки» – це перелаштування читальної зали Краснокутської центральної бібліотеки, що на Харківщині, в креативний простір, а саме перетворення її в Медіахаб, як громадський комунікаційний осередок, який залучає місцевих мешканців, особливо молодь, для публічного висвітлення місцевих інфоприводів, що є актуальними для місцевої громади на теми: культура, спорт, бізнес, туризм, екологія. Передбачає створення інкубатора незалежної журналістики, включає селищний портал, продакшн-студію, співпрацю з громадською організацією, яка в подальшому сприяє активності цього ХАБу та роботі незалежних комунікаційних каналів, створених при ньому і всього створеного контенту на його базі.

Комунальний заклад «Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки» Херсонської обласної ради – “БібліоКре@тив-2022” – 12-й міжрегіональний ярмарок інноваційних ідей. Проєкт має на меті сприяння осучасненню бібліотечних послуг шляхом проведення форуму – Міжрегіонального ярмарку інноваційних ідей, за участі фахівців із провідних спеціалізованих бібліотек 10 регіонів України, експертів з проблематики читання, а також із залученням онлайн зацікавленої аудиторії з усієї України. Результатом реалізації проєкту стане упровадження щонайменше 40 інноваційних ідей, прийомів цифровізації та гейміфікації, освоєних в рамках проєкту, зокрема для мотивації сучасної дитини до читання, поширення створених креативних продуктів, досвіду бібліотек базового регіону з популяризації етнокультурного різноманіття. Проєкт сприятиме трансформації бібліотечних закладів у інформаційні хаби, центри творчого розвитку особистості.

Комунальна установа “Великоолександрівська публічна бібліотека” (Херсонська область) – Креативний бібліотечний простір для активних громадян. Переосмислення та осучаснення існуючого простору Великоолександрівської центральної бібліотеки для проведення культурного дозвілля, спілкування, співпраці дорослих, дітей та молоді через створення інноваційного дизайну та наповнення оновленого простору новими бібліотечними послугами, культурними продуктами приміщень бібліотеки.

Комунальний заклад «Пологівський центр культури та дозвілля «Гірник» Пологівської міської ради Пологівського району Запорізької області – Осучаснення дитячої бібліотеки та холу комунального закладу “Пологівський центр культури та дозвілля “Гірник” Пологівської міської ради Пологівського району Запорізької області шляхом створення у ньому хаб-зони “Aguarium”. Результатом стане креативний простір, що діятиме як в офлайн так і онлайн режимі, наповнений різноманітними івентами, та створені можливості для населення громади різних вікових груп у культурному проведенні часу, навчанні, генеруванні нових ідей, міксуванні культури та креативності.

Громадська організація “Простір молоді” – Гірські креативні хаби Закарпаття. Переосмислення та осучаснення будинків культури або бібліотек в громадах гірських районів Закарпаття через розбудову на їх базі креативних хабів та залучення активних представників креативних індустрій Результат проекту 1. Розвинуто три креативні хаби в Закарпатті та підвищено творчий потенціал представників креативних індустрій та працівників культури. Результат проекту 2. Розширено можливості представників креативних індустрій у відігріванні позитивної ролі у культурному розвитку їхніх громад на Закарпатті. Результат проекту 3. Розроблено аналітичний звіт щодо розвитку культурного потенціалу обраних громад та розроблено стратегії розвитку креативних індустрій для кожної з цільових громад проєкту, по 2 концепції проектів з розвитку культурного потенціалу.

Овруцька центральна бібліотека імені А.С.Малишка (Житомирська область) – “Молодіжний квАРТал”. Проєкт передбачає на базі Овруцької центральної бібліотеки створення майданчику для вільного спілкування молоді нашої громади, місця, де обмінюються думками та втілюють свої творчі задуми та креативного простору для самореалізації та самовираження молоді.

Громадська організація «Успішна молодь Нетішина» (Хмельницька область) – «FolkArtTeka»: осучаснення креативного простору (шкільної бібліотеки) для проведення культурного дозвілля дітей та молоді шляхом популяризації народних ремесел та промислів». Метою проекту є переосмислення і перетворення шкільної бібліотеки у сучасний креативний простір для популяризації традиційних народних ремесел та промислів як засобу розвитку інтелектуального, творчого та духовного потенціалу дітей та молоді, а також як способу організації їхнього дозвілля. Результатом проекту буде реформування звичайного бібліотечного простору у інтерактивний творчий інкубатор для дітей та молоді з поєднанням інноваційних форм роботи (використання STEAM-лабораторії) з традиційними народними ремеслами та промислами. «FolkArtTeka» – це майданчик для задоволення інтелектуальних, духовних, творчих та комунікаційних потреб дітей та молоді, а також підсилення ролі культури у формуванні особистості, а відтак і суспільства в цілому.

ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА – «SALTIVKA SP@CE: хаб креативного розвитку громади». Проєкт орієнтований на розвиток культурного середовища міста Харкова та передбачає створення на базі Обласної бібліотеки для юнацтва креативного хабу «SALTIVKA SP@CE». Промоцію хабу, як універсального осередку творчої самореалізації та соціальної взаємодії, буде забезпечено завдяки потужній інформаційно-рекламній кампанії та втіленню програми актуальних культурних і освітніх подій під назвою «Вересневий культ-bit».

Публічна бібліотека Кролевецької міської ради (Сумська область) – проєкт «Кролевецький БібліоLand» . Проект, покликаний перетворити публічну бібліотеку на сучасний культурний простір, який об’єднає, згуртує в одному місці різновікові категорії спільноти, сприятиме розвитку культурних цінностей в громаді.

Міська централізована бібліотечна система міста Ромни (Сумська область) – Didgital Media Лабораторія. В бібліотеці виникла ідея створити Digital Медіа Лабораторію, як комунікаційний центр для активної молоді міста з крутими технологіями у привітному та інклюзивному просторі, що сприятиме соціалізації та самореалізації молодого покоління. Метою такого простору стане інтенсивне навчання з розробки якісного відео та фотоконтенту, основам цифрової медіаграмотності та стандартів медіа у демократичному суспільстві. Digital медіалабораторія підвищить імідж бібліотеки, як творчого, культурного центру громади, наповнить життя новим змістом, який відповідає вимогам цифрової епохи, збільшить кількість користувачів, відкриє нові сфери впливу бібліотеки на життя місцевої громади.

Волинська обласна бібліотека для дітей – Літній бібліотечний табір “Навчись та відпочинь”. Проект передбачає переосмислення приміщення Волинської бібліотеки для дітей у багатофункціональний креативний простір для задоволення інтересів у навчанні, культурному дозвіллі та вираження творчого потенціалу дітей шляхом проведення денного літнього табору для 40-ка дітей 1-6 класів, пріоритетно з малозабезпечених та багатодітних сімей Луцької ТГ. Результатами проекту стане проходження дітьми творчої програми, розвиток своїх навичок, участь у виставах та презентація виставки. А бібліотека стане сучасним інноваційним простором з вільним доступом та рівними можливостями для кожної дитини.

Громадська організація “Опришки Яремче” (м.  Яремче, Івано-Франківська область) – Креативна хвиля у Яремче: створення відкритого культурного екопростору на подвір’ї бібліотеки. Проект спрямований на осучаснення простору довкола Публічної бібліотеки Яремче. Мета проєкту – згуртувати локальну громаду до дій довкола облаштування відкритого культурного екопростору-хабу – як майданчика розвитку й покращення культурного життя, формування екологічної культури, організації дозвіллєвих практик місцевих жителів. В рамках проєкту буде сформована концепція креативного екопростору, здійснені роботи з його облаштування силами громади, та проведено перший сезон 6 культурних екопікніків з майстер-класами від народних майстрів. Продуктом проєкту є культурний екопростір, який виконуватиме функції мобільного хабу під відкритим небом на подвір’ї бібліотеки для проведення щорічних заходів екологічного, культурно-освітнього та національно-патріотичного спрямування жителів громади у весняно-осінній період (культурні екопікніки, майстер-класи, кінопокази, квести, тематичні зустрічі).

Наразі, це інформація щодо поданих заявок за трьома програмами УКФ, ще 31 січня спливає термін подачі заявок на програми «Культурна спадщина», «Дослідження. Освіта. Резиденції. Стипендії», «Ґранд-подія», 1 лютого – «Культура. Регіони».

Багато цікавих ідей, планів та стратегій, які варті втілення та подальшого розвитку, сподіваємось, що вони отримають підтримку з боку Українського культурного фонду. Зичимо колегам успіхів!