пʼятницю, 3 березня 2017 р.

     
Фонд періодичних видань для сучасного користувача
(2016 р.)
Періодичні видання є  невід’ємним атрибутом сучасного життя і виконують важливу суспільну місію.
      У публічних бібліотеках періодичні видання складають самостійний підфонд , який включає газети, журнали, продовжувані видання, бюлетені тощо.  Для більшості книгозбірень - це практично єдина оперативна інформація про економічне, правове, юридичне і культурне життя України, сучасні літературні твори, публіцистику.
Після введення нових показників у форми державної статистичної звітності кількісно визначається фонд періодичних видань.
У публічних бібліотеках Чернівецької області він складає 256,0 тисяч примірників (або 4,6 %), у тому числі по ЧОУНБ ім.М.Івасюка – 74,1 тис. (12,6%), по публічним бібліотекам – 175,8 тис. (3,6%), по сільським філіям – 121,9 тис. (3,5%).  Фонд періодики у бібліотеках України коливається від 45 до 7 %, порівняно з рекомендованими показниками багатьох підручників - 30 - 50%. Висновок:  обсяг фондів періодичних видань у бібліотеках області  не відповідає сучасним потребам бібліотечних закладів.
 Книговидача періодичних видань складає 2330,9 тис. (32,1%), по публічних бібліотеках – 2026,1 тис. (32,0%), по сільських філіях – 1075,2 тис. (27,4%). В середньому по Україні цей показник становить до 25 %. По ЦБС найефективніше використовують періодичні видання Сторожинецька (41,7%), Чернівецька ( 40,0%), Кельменецька (34,6%), Хотинська (31,5 %). Низький показник використання періодики має Путильська ЦБС (12,5%).
У свій час «Програма поповнення бібліотечних фондів на період до 2005 року» визначила певні орієнтири  для передплати як для працівників бібліотек, так і для владних структур: кожна ЦРБ мала отримати 40-60 назв газет та 30-40 назв журналів; міська бібліотека-філія – 15-20 назв газет та 20-30 назв журналів; сільська бібліотека-філія ЦБС – 10-15 назв газет та 10-20 назв журналів.
Аналіз фінансування на передплату для публічних бібліотек області здійснено в розрізі джерел надходження коштів до обласних бібліотек, окремих ЦБС та їх структурних підрозділів. Особлива увага надавалась аналізу фінансування сільських бібліотек.
Передплата періодичних видань у 2016 році, як і в попередні роки, здійснювалась в основному за рахунок бюджетних коштів (802,1 тис. грн) із залученням надходжень від платних послуг бібліотек (16,1 тис. грн.) та спонсорських коштів (18,9 тис. грн).
Всього по бібліотекам області передплата періодичних видань зросла в порівнянні з минулим (2015 р.) на 157,7 тис. грн., в т.ч. по публічним – на 96,1 тис. грн.
В розрізі окремих ЦБС приріст фінансування у порівнянні з 2015 роком становить від  0,4 тис. грн ( Новоселицька ЦБС ) до  53,9 тис. грн (  Чернівецька ЦБС). Натомість зменшення фінансування на передплату відбулося у 3 ЦБС ( від  мінус 10,0 тис. грн. у  Заставнівській ЦБС до мінус  2,1  тис. грн. у  Путильській).
Задовільно профінансовано передплату періодичних видань у 2016 р. в таких ЦБС: Хотинська (120,3 тис. грн),   Сторожинецька ( 103,7 тис. грн),   Чернівецька (68,2 тис. грн.), Кельменецька (65,9 тис. грн.), Глибоцька ЦБС (61,7 тис. грн.)).
Аналіз фінансових показників по структурних підрозділах ЦБС свідчить про те, що на передплату центральним районним бібліотекам було виділено 30,3 % від загальної суми, на передплату сільським філіям – 65,7 %,  центральні районні бібліотеки для дорослих отримали  28,2  % від загальної суми асигнувань, дитячі районні бібліотеки – 7,1 %.
Передплата періодичних видань для сільських бібліотек  збільшилась у порівнянні з 2015 роком  на 65,1 тис. грн. Слід зауважити, що збільшення відбулося частково за рахунок використання на передплату коштів від платних послуг та подарованих у Сокирянській (8,9 тис. грн.), Кельменецькій  (6 тис. грн.), Глибоцькій (5,2 тис. грн.) та Герцаївській ЦБС (3,6 тис. грн.).  
Аналіз за видами видань, кількістю назв і комплектів показав, що бібліотеки області у 2016 році загалом отримали  5437 комплектів періодичних видань. Їх кількість  збільшилася на 236 комплектів у порівнянні з 2015 роком.
ЧОУНБ ім. М. Івасюка отримала за  рік 1398 комплектів та 186 назв періодичних видань (74 назв газет, 112 назв журналів) на загальну суму 132,7 тис. грн.
Вивчення стану передплачуваних видань за кількістю назв і комплектів у бібліотеках області показало, що краще забезпечені періодикою бібліотеки  Сторожинецької ЦБС (680 компл., 139 назв, з них - 37 назв газет і 102 назви журналів), Хотинської (510 компл. і 131 назва, з них –45 назв газет та 86 назв журналів), Новоселицької (590 компл. і 75 назв, з них - 31 назва газет і 44 назви журналів).
         Серед ЦРБ найбільшу кількість видань отримували Хотинська (111), Сторожинецька (67), Новоселицька (54), Кельменецька (53), Глибоцька (52).
         Серед дитячих бібліотек лідерами були: Сторожинецька (64), Глибоцька (39), Хотинська та Заставнівська ЦБС (по 27).
Середня кількість видань на 1 філію складала від 4  (Герцаївська,  Кіцманська ЦБС) до 14 (Новоселицька ЦБС) та 15 ( Сторожинецька ЦБС).
Недостатню кількість періодичних видань отримували  сільські філії Путильської ЦБС  (лише 3 назви).
Всеукраїнськими виданнями ЦБС області забезпечені по-різному  – від 2 ( Путильська, Сокирянська ЦБС) до 13 (Хотинська ЦБС).  У більшості ці видання отримують ЦРБ, сільські філії , на жаль, мають 1-2 центральні газети , та й то не всі. Найбільш поширені видання – «Голос України», «Урядовий кур’єр»  та   «Пенсійний кур’єр».  Районні дитячі бібліотеки майже не отримували цих видань.
 Лише деякі районні бібліотеки області отримували «Офіційний вісник Президента України» , «Відомості Верховної Ради України»,   «Економіка України», «Фінанси України», «Право України».
Серед місцевих видань – більшість центральних районних бібліотек передплачували від 5 до 14 видань, сільські філії – 3-6 (за винятком Заставнівської, Путильської, Сокирянської ЦБС– 1-3 видання на філію).
Перевага надавалась таким виданням, як:  «Молодий буковинець»,
 «Буковина»,  «Буковинське віче», «Буковинський журнал»,  «Чернівці», «Зориле Буковиней».  Всі районні та сільські бібліотеки щорічно передплачують свої районні газети, в т. ч. мовами національних меншин. Місцевий  часопис «Буковинський журнал» передплачують для своїх бібліотек Хотинська (37), Новоселицька (20), Чернівецька та Глибоцька (5)  ЦБС.

У галузі сільського та присадибного господарства бібліотеки-філії надавали перевагу виданням «Дім. Сад. Город» , «Добрий господар», «Огородник».
Приділялась увага передплаті періодики з питань охорони здоров’я, сім’ї, організації дозвілля, побуту: «ЗОЖ», «Жінка», «Порадниця» ,  «Люблю готовить», «Жіночий порадник», «Лиза», «Сімейна газета».
Бібліотечні фахові видання у 2016 році отримували в основному тільки центральні районні бібліотеки 2-6 назв, а саме: «Бібліотечна планета», «Культура і життя», «Шкільна бібліотека». Недостатньо були забезпечені фаховими виданнями дитячі та майже всі сільські філії.
Серед молодіжних видань перевагу віддавали таким виданням: «Молодь України», «Військо України», «Позакласний час»,  «Однокласник», «Юний натураліст», проте їх недостатньо.    
Трохи краще бібліотеки області були забезпечені виданнями для дітей, такими як: «Розкажіть онуку», «Яблунька», «Барвінок», «Колобочок», «Журавлик», «Малятко», «Пізнайко».
За браком коштів бібліотеки майже не передплачують літературно-художні, публіцистичні журнали «Дніпро», «Дзвін», «Київ», «Карпати», «Віче», «Дивослово», а саме в них користувачі можуть знайти новинки української та світової літератури.
Щодо мовних пріоритетів більше 80 % становлять видання, що видаються українською мовою, 17 % – російською,  3 % – румунською.
          Проаналізувавши стан передплати періодичних видань у бібліотеках Чернівецької області, підсумовуємо:

фінансування та кількість періодичних видань за звітний період збільшилася, проте постійне зростання вартості періодичних видань не забезпечує бібліотекам неохідний мінімум та репертуар і не може сьогодні задовольнити потреби сучасного користувача. 

Немає коментарів:

Дописати коментар