понеділок, 13 травня 2024 р.

Науково-методичний відділ НБУ імені Ярослава Мудрого

 

Чи допускається зараз формування в публічній бібліотеці комерційного фонду? Якщо так, то якими документами маємо керуватися?
☝️ Відповідно до ст. 22 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» користувачі бібліотек мають право безоплатно отримувати у тимчасове користування документи із фондів бібліотеки, крім документів, придбаних за кошти, одержані від господарської діяльності бібліотеки.
Частиною 4. ст. 13 Бюджетного кодексу України встановлено, що власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету. Власні надходження поділяються на 2 групи. Зокрема, до першої групи відносяться підгрупи:
підгрупа 1 – плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю;
підгрупа 2 – надходження бюджетних установ від додаткової (господарської) діяльності.
Отже, господарська діяльність бібліотек як бюджетних організацій не відноситься до основної діяльності та її види не відносяться до платних послуг, визначених постановою КМУ від 12.12.2011 № 1271(в редакції постанови КМУ від 12.07.2017 № 493). Також зверніть увагу на те, що відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про авторське право і суміжні права» допускається без дозволу суб’єкта авторського права позичка некомерційними бібліотеками правомірно опублікованих примірників творів у друкованому вигляді. Позичкою відповідно до ст. 827 Цивільного кодексу України є безоплатне тимчасове користування певною річчю.
Таким чином, у разі коли в якійсь бібліотеці дійсно матиме місце господарська діяльність саме в розумінні Бюджетного кодексу і за рахунок цих находжень будуть закуплені видання, які надаватимуться користувачам у тимчасове платне користування, бібліотека зобов’язана буде отримувати на це дозвіл суб’єкта авторського права та сплачувати авторську винагороду.
Маєте запитання, пишіть, будь ласка, на адресу нашого відділу method@nplu.org

Немає коментарів:

Дописати коментар